הרובע היהודי
הרובע היהודי צילום: הדס פרוש, פלאש 90

רבנים מובילים ובהם הרב אביגדור נבנצל, הרב שלום כהן והרב צבי טאו שיגרו מכתב בהול לשר זאב אלקין, שר הקליטה והשר לענייני ירושלים, ובו הם מבקשים ממנו לפעול למניעת סגירת ציר התנועה היחיד לרובע היהודי לתקופה של שנתיים וחצי בהן מתוכננת עבודה במקום.

הרבנים כותבים לשר אלקין כי "מפגישה עם העירייה נודע לנו כי הכביש היחיד לכותל המערבי ולרובע היהודי ייסגר לתנועת כל רכב "רק" לשנתיים וחצי לרגל העבודות בין השעות 22:00-6:00 ובמידה ויימצאו ממצאים ארכיאולוגים באזור רווי עתיקות זה יימשכו העבודות למעלה משנתיים וחצי".

מכתבם זה של הרבנים מצטרף למחאה אותה נשאו תושבי הרובע היהודי נגד כוונת העירייה לסגור את ציר התנועה בתקופה בה מתוכנן חיפוי מחודש לציר התנועה המוביל מהקישלה לעבר הרובע היהודי בשעות הלילה.

על מחאת התושבים סיפר לפני חודשים אחדים ביומן ערוץ 7 אפרים הולצברג, תושב הרובע מזה עשרות שנים. הולצברג הדגיש בדבריו כי מדובר בכביש היחיד המוביל לרובע היהודי, הכביש העולה משער יפו דרך הקישלה ועד לחניון הרובע היהודי והלאה אל הכותל המערבי.

"מישהו תמהוני", הגדיר הולצברג את מקבלי ההחלטה וסיפר כי לא די בכך שהשיפוץ שבוצע בעבר באזור רחבת שער יפו וכביש האספלט נעטף בחיפוי אבן ירושלמים הגורמת לכלי הרכב העוברים במקום לרעוד ולרטוט, אלא שכעת הוחלט לשנות את כל תוואי הגישה הנמשך מאזור זה ולחפות את כולו באבני פסיפס "כדי שייראה יפה".

הולצברג תיאר בדבריו תרחישים אפשריים העשויים להיווצר מחסימת ציר התנועה, כצורך במעבר אמבולנס בשעות הלילה או מציאות ביטחונית רגישה המחייבת נתיב גישה רכוב. כל אלה לא יקבלו מענה לאור הכוונות העירוניות.

בדבריו העלה גם תמיהה באשר לאורכה של התקופה בה מתוכננות העבודות. לדבריו בארה"ב עבודות מסוג שכזה נמשכות בחודש ובסין יומיים. "בירושלים פותחים וסוגרים, פותחים וסוגרים, שנתיים וחצי".

הולצברג העריך בדבריו כי נתיב היציאה היחיד מהרובע, נתיב שער האשפות, המשמש כנתיב היציאה מהכותל המערבי יהפוך לכאוס תעבורתי גם בשגרה ועל אחת כמה וכמה באירועים מיוחדים, השבעות, חגים, אירועים ממלכתיים ועוד.

לדברים הללו מצטרפים גם הרבנים החתומים על המכתב לשר אלקין. במכתב נקבע כי "סגירת הכביש הנ"ל המשמש לעורק תחבורתי יחידי תגרום סבל בל ישוער לרבבות אלפי מתפללי הכותל המערבי ולתושבי הרובע היהודי והסביבה, ותפגע קשות באיכות החיים".

עוד הוסיפו הרבנים וקבעו כי "לאור המצב הביטחוני המתוח ובאין כביש חירום אלטרנטיבי לרובע ו\או כניסה נוספת מתחת לחומה הרי שסגירת הכביש מהווה סכנת נפשות ופיקוח נפש חמור".

הרבנים החתומים על המכתב הם הרב אביגדור נבנצל רב הרובע היהודי, הרב שלום כהן, הרב צבי טאו, הרב אליהו מדינה, הרב ברוך וידר, הרב בנימין אלישיב, הרב נחום נריה והרב שמחה קוק.

במקביל למכתב זה שיגר אפרים הולצברג מכתב לחברי מועצת ירושלים ובו הוא מסביר את הסכנות העומדות מאחורי השינויים המתוכננים בנתיב וקריאה להם לפעול לביטול התכנית. הולצברג קובע במכתבו כי בגנזך העירייה ישנם לא מעט תכניות לשיפור דרכי הגישה לרובע היהודי ותכניות אלה לא טופלו במשך כשני עשורים.