קרי מפתיע: די להסתה מצד המנהיגים הפלסטיניים

"הדבר החשוב ביותר הוא שהמנהיגים הפלסטיניים יפסיקו את ההסתה לאלימות ויציעו לציבור שלהם משהו טוב יותר מאשר רטוריקה זולה".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ו

ג'ון קרי
ג'ון קרי
צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מדבר בדרך כלל על שני הצדדים, וכך גם במסיבת העיתונאים שערך דוברו הלילה, עסקו הדברים שנאמרו בצורך של ישראל והפלסטינים להרגיע את הרוחות, אבל בנאום בוושינגטון הפתיע קרי והיפנה אצבע מאשימה כלפי ההנהגה הפלסטינית.

קרי דיבר על המצב הנוכחי באיזור ואמר, "אני רוצה שיהיה ברור שהסוג של אלימות שאנחנו רואים בשבועות האחרונים כואב לכולם: לקורבנות החפים מפשע ומשפחותיהם, לתושבים היהודים וערבים בישראל וגם לפלסטינים הכמהים למימוש שאיפותיהם".

הוא גם ציין ש"הדבר מהווה אינדיקציה נוספת לכך שמי שטוען שאין טעם לחדש את תהליך השלום לא מבין את המצב. אי אפשר לדמיין אותנו זורקים את המאמצים שהשקענו. מה שקורה כרגע הוא מצב שבלתי אפשרי שיימשך".

וכאן הגיע המזכיר לביקורת המפתיעה. הוא אמנם ציין כי "חיוני לישראל לנקוט בצעדים שיעצימו את ההנהגה הפלסטיני כדי לשפר את מעמדה בעיני האוכלוסייה", אבל הדגיש כי "הדבר החשוב ביותר, הוא שהמנהיגים הפלסטיניים יפסיקו את ההסתה לאלימות ויציעו לציבור שלהם משהו טוב יותר מאשר רטוריקה זולה".

קרי המשיך בביקורת ואמר "המנהיגים הפלסטינים צריכים במקום להסית, להציע פתרונות שיתרמו באופן ממשי לשיפור החיים, להפחתת אלימות, ולשלומם וביטחונם של אזרחי ישראל".

"ארצות הברית בהחלט נשארה מחוייבת לתהליך, ומוכנה לעשות כל שנדרש כדי לפתור את המצב בצורה של שתי מדינות ושני עמים שחיים זה לצד זה בשלום וביטחון", סיכם המזכיר.