אחרי עשרים שנה

הגיע הזמן לעסוק בשאלה הפשוטה מדוע נרצח ראש ממשלה בישראל, והתשובה פשוטה ממה שנדמה. דעה

תגיות: בשבע 666
דוד אלהרר , ט"ז בחשון תשע"ו

אחרי עשרים שנה        -ערוץ 7
יצחק רבין ז"ל
צילום: פלאש 90

עשרים שנה לאחר הירצחו של יצחק רבין, באה העת להפגין שיקול דעת ותבונה רגועה ולשאול: מדוע נרצח ראש ממשלה בישראל?

זו שאלה פשוטה שמחייבת מענה פשוט. כל ההתפתלויות שמטרתן להבאיש את ריחו של ציבור מאוד מסוים לא הועילו ולא יועילו להבין מדוע. כל הדיונים החמיצו ומחמיצים את העיקר ועדיין עוסקים בטפל. העובדה היא שלאחר עשרים שנה, המחלוקות בישראל רק החריפו ובערו יותר ודבר לא נלמד אצל המקוננים הפוליטיים. העיסוק הפוליטי בשאלת רצח ראש ממשלה בישראל מחלל את זכרו של יצחק רבין, ואינו מוחק את השאלה התובעת תשובה.

בספרי ההיסטוריה ייזכר יצחק רבין כמי שהירצחו פילג את העם ופחות כמצביא או כמדינאי. המחלוקת הפוליטית הנוקבת שהייתה לפני הרצח מחווירה לעומת ההסתה המשתוללת שלאחריו בכל אתר ואתר – מימין ומשמאל, מלמעלה ומלמטה ומכל העברים. מימדי השנאה של יהודים נגד יהודים קיבלו נפח מפלצתי שמאיים להכריע את מדינת היהודים. מדי שנה, בין תאריך הרצח שעל פי הלוח העברי ובין התאריך הלועזי, מלבים את השנאה הזאת עוד ועוד ומונעים בכך את העיסוק הנחוץ כל כך בשאלה שלא מפסיקה לנקר: מדוע נרצח ראש ממשלה בישראל? איך זה קרה לנו?

והנה התשובה שאין בלתה: היחידה לאבטחת אישים כשלה במשימתה לשמור על חיי יצחק רבין. חד וחלק.

זו התשובה האמיתית והיחידה. אין מנהיג אחד בעולם שאינו מאוים להירצח. יחידות מיוחדות – שעוברות אימונים מפרכים, תדריכים על פי תורות אבטחה שנצברו במהלך השנים, סימולציות ופיתוח תרחישים בזירות שונות – מופקדות על חייו וביטחונו. גם יצחק רבין היה מאובטח על ידי מערך אבטחה צמוד ביום ובלילה בכל אשר ילך. קל מאוד לטפול את כל האשמה על יגאל עמיר ולהסיט את הדיונים אל הכיוון הפוליטי.

חובה לבדוק אחת ולתמיד מדוע כשלה היחידה הזאת. תחקיר יסודי שיחקור ברצינות ובלי היסטריה אך ורק את ההיבט הזה יענה לשאלות נוספות: מה עשה רוצח בפוטנציה באזור סטרילי מאובטח עם נשק טעון? למה צעק מי שצעק "סרק, סרק"? מדוע הוצב צלם וידאו על גג מאחורי בניין העירייה כשכל העצרת מתרחשת בצד השני? כמה זמן לקח להביא את ראש הממשלה לבית החולים? באיזה רכב הגיע? מה קרה במשך הנסיעה הזאת? היכן שהה ראש השב"כ באותו ערב? האם יצחק רבין נורה בגבו בלבד? כיצד קרה הנס שבדף נייר מקופל, מוכתם בדם, שהיה בכיס מעילו של רבין נפער חור אחד בלבד? ומי הוא זה יואב קוריאל?