ד"ר עמי וטורי: מונופול טבעי

בעקבות הפסקות החשמל שהיו השבוע, האם הפתרון לבעיות בחברת החשמל הוא הפרטת החברה?

תגיות: בשבע 666
נעמה בן חיים , ט"ז בחשון תשע"ו

אחזקת רשת חשמל בישראל, בדומה לכמעט כל מקום אחר בעולם, היא מה שנקרא מונופול טבעי.

זהו מצב שבו בלי קשר לאופי הפיקוח או לאופי הבעלות, גוף יחיד או שניים-שלושה מתחרים ישלטו בייצור המוצר ובהפצתו. אחזקת רשת החשמל בישראל היא מונופול טבעי. קודם כול בגלל שנדרשת השקעה עצומה בכדי להקים ולתחזק רשת חשמל שתחבר בין תחנות הכוח ליישובים השונים, ובתוך היישובים לחבר את כל הבתים ומקומות העבודה. במצב זה שתי חברות שיחזיקו הכול כפול (קווי מתח גבוה, רשתות עירוניות, תחנות ממסר) ייאלצו או להעלות באופן דרמטי את המחיר או לקרוס כלכלית.

מונופול טבעי שאינו בבעלות ממשלתית למעשה אינו מפוקח, והוא חופשי להעלות מחירים ככל שיחפוץ. מדוע? כי מונופול טבעי פרטי, כמו כל חברה פרטית, מעוניין רק בדבר אחד: רווח מקסימלי. וכשכולם חייבים לקנות את המוצר שלך, ורק אותו, אפשר להעלות מחירים. תאמרו: יש רגלטור, מפקח מטעם המדינה. אלא שלמפקחים יש נטייה לעבור לצד השני בסיום תפקידם. הממשלה או המגזר הציבורי לעולם לא יוכלו להציע משכורות כמו שיכולה להציע החברה לישראל (בעלת מפעלי ים המלח) או הבנקים. ומפקחים שבסיום כהונתם הולכים לעבוד אצלי מי שקודם פיקחו עליו, מותר ורצוי להטיל ספק באיכות הפיקוח שלהם.

לעומת זאת, לחברה בבעלות המדינה יש כפיפות מוחלטת לרצון הממשלה, והיא הקובעת את שיעור הרווחיות שלה ואת המחירים שתגבה. ואת הממשלה, לפחות במדינה דמוקרטית, אנו האזרחים יכולים להעניש או להחליף אם היא תפעל כנגדנו. האם מישהו מאיתנו מצליח להגיד ליצחק תשובה או למשפחת עופר מה לעשות בהונם? נראה שבדרך כלל זה די ההפך, והם מי שמורים לממשלה כיצד לנהוג. מסיבה זאת כיום, כאשר טרם בוצעה הפרטה משמעותית, מחירי החשמל בישראל הם מהנמוכים בעולם ואיכות השירות לרוב טובה. זאת בניגוד למשל לקליפורניה, שבה משק החשמל הוא פרטי והפסקות חשמל ממושכות הן דבר שבשגרה.

ד"ר עמי וטורי

מזכיר ארגוני ב'כוח לעובדים'