"לפלסטינים אין זכות להיות חלק מביה"ד בהאג"

בממשל האמריקני מגיבים למפגש שהיה בסוף השבוע בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לתובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ח בחשון תשע"ו

"לפלסטינים אין זכות להיות חלק מביה"ד בהאג"-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

הממשל האמריקני שב ומביע את סלידתו מהצעדים החד צדדיים של הפלסטינים בבית הדין הבינלאומי בהאג, לאחר הפגישה של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם התובעת הראשית של בית הדין, אתמול.

מדובר במפגש הראשון בין אבו מאזן לאנשי בית הדין, מאז התקבלה הרשות כחברה בבית הדין. התובעת, פאטו בנסודה, פירסמה בתום הפגישה הצהרה ובה הדגישה את המחוייבות לאיפוק מצד  הצדדים, ואת החשש מ"התדרדרות לאלימות שעלולה להגיע לכדי פשעים נגד האנושות", כלשונה.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ון קירבי, אמר בתגובה כי ארה"ב אינה מרוצה כלל וכלל מההתפתחות האחרונה והחד צדדית מצידם של הפלסטינים.

"אנחנו לא מאמינים שהפלסטינים זכאים בצורה חוקית להיות חלק מאמנת רומא ולהצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי. אנחנו מתנגדים לפעולות נגד ישראל בבית הדין בהאג, וממתינים שהפלסטינים יסבירו לשם מה נועדה הפגישה הזו", אמר קירבי.

הוא גם התייחס להמשך גל הטרור בישראל ואמר כי ארה"ב עוקבת אחרי כל ההתפתחויות בדאגה. "אנחנו ממשיכים לדחוק בשני הצדדים ליצור רגיעה ולשים קץ לאלימות שלא מסייעת לאף אחד מהם.

העיתונאים מכלי התקשורת הערבים ניסו להוציא מקירבי הצהרה נגד הפעילות של ישראל בתגובה לגל הטרור, אך אחרי שטעה בכך מספר פעמים, הדובר נזהר. "אנו תומכים בזכותה של ישראל להבטיח את ביטחונם של תושביה, אבל אנחנו מקווים שכל האמצעים שישראל פועלת בהם, נעשים תוך מינימום פגיעה באזרחים".

ובמקביל, הבהיר הדובר שהאמריקנים שומרים על אופטימיות. "מזכיר המדינה מרגיש שיש כאן פוטנציאל לא רק לרגיעה, אלא להתקדמות. הוא מאמין שהמצלמות בהר הבית ירגיעו את הרוחות, אחרי פגישותיו עם הצדדים, יש מבחינתו מקום לאופטימיות".