''הפלסטינים פשוט אלופים ביחסי ציבור''

יהורם גאון: המאורעות האחרונים גורמים לי לחשוב שבעצם כל הרצון של הצד השני הוא שאנחנו פשוט לא נהיה כאן, ולא משנה מה נעשה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ו

יהורם גאון. מגיש תוכנית בערוץ 20 החדש
יהורם גאון. מגיש תוכנית בערוץ 20 החדש
פלאש 90

חתן פרס ישראל, הזמר יהורם גאון, מספר כי גל הטרור חיזק אצלו את ההבנה שהפלסטינים כלל לא רוצים מדינה פלסטינית, והמאבק אינו על טריטוריה כזו או אחרת.

"אני נמצא כאן מספיק שנים כדי להסתכל אחורה ולהגיד באמת ובתמים שהיו כאן ניסיונות אמיתיים לכונן שלום. היו כאן מספיק ראשי ממשלות שניסו. היו כאן מספיק משאים ומתנים", אומר גאון בראיון ליובל אברמוביץ' בעיתון ''ישראל היום''.

לדבריו ייתכן שגם ישראל אשמה בכך שאין עדיין הסכם כלשהו עם הפלסטינים, אולם הם אשמים יותר מאיתנו. "אנחנו חיים כבר שנים בתחושה שאם נחזיר שטחים כאלו או אחרים, ייכון פה שלום אדיר וניסע לשתות קפה בשוק של דמשק. אבל נוכח האירועים האחרונים אני מתחיל להבין שזה הרבה יותר מורכב, עמוק, שורשי, ובעיקר - לא סיפור של טריטוריה".

"כשאני פותח את האינטרנט ורואה ילדה פלשתינית אוחזת בידה סכין יותר גדולה מזרועותיה ומגופה, מניפה אותה מעל ראשה ואומרת למראיין שהחלום שלה הוא לשחוט יהודי - זאת מהלומה עבורי. אני יושב ותוהה, האם אפשר לעשות שלום עם מי שזהו חינוכו? שזאת שטיפת המוח שהוא עובר? אני לא יכול שלא לשקוע בדיכאון נוכח ילד בן 13 שרץ עם סכין ותוקע אותה בגופו של ילד בר מצווה אחר".

גאון שואל, ''איך אפשר יהיה להגיע להבנות בין הצדדים אם זה החינוך שיש שם? איזה גבר הוא צפוי להיות, ילד שיונק מגיל 13 מחשבות שצריך לשחוט יהודים?

"חייתי בירושלים שלפני כיבוש ירושלים על ידי צה"ל, ואני זוכר היטב את המשפחות שנשחטו בפרוזדור ירושלים, כשעדיין לא היתה כלל וכלל מחלוקת על שטחים. כל זה מביא אותי לתהות למה בעצם לא קמה מדינה פלשתינית בשטחים האלה בזמנו? בן־גוריון קיבל רצועה קטנה לאורך החוף והקים מדינה, מפני שהוא פשוט רצה להקים מדינה. מדוע הם לא הקימו להם מדינה? הרי היו להם הרבה אפשרויות".

הסיבה, לדבריו, היא שהפלסטינים כלל לא רוצים מדינה. "המאורעות האחרונים גורמים לי לחשוב שבעצם כל הרצון של הצד השני הוא שאנחנו פשוט לא נהיה כאן, ולא משנה מה נעשה.

"הכל התחיל כשהיהודים הראשונים הגיעו לכאן, לפני מאה שנים, כדי לגאול את האדמה ולהקים פה יישוב. אז התחיל המאבק. זה מאבק דתי לכל דבר ועניין.


"ילד בן 7 ממחנה הפליטים בשועפט מסתובב מגיל אפס עם שרשרת שעליה תלוי מפתח של 'ביתו הכבוש ביפו'. זה החינוך"
"ירושלים היא המקום שבו, על פי כל האמונות והדתות, הקץ יגיע. היהודים מאמינים שמשיח בן דוד יופיע בה, הנוצרים מאמינים שישו ישוב להתגלות, והמוסלמים מאמינים ששם תהיה מלחמה עקובה מדם, כפי שכתוב בקוראן. סבא שלי קבור בהר הזיתים עם הרגליים לכיוון שער הרחמים, כדי שיהיה בין הראשונים שיהיו עם המשיח.

"הבעיה היא שמבחינת המוסלמים ארץ ישראל היא אדמת ווקף, וכל דבר שנכבש אי פעם על ידי המוסלמים הוא אדמת קודש, ואי אפשר לוותר עליו. אף ערבי מוסלמי לא יחתום על מסמך שיש בו ויתור על זכויות השיבה, כי מי שיעשה זאת לא יחיה יום אחד נוסף על פני האדמה. ילד בן 7 ממחנה הפליטים בשועפט מסתובב מגיל אפס עם שרשרת שעליה תלוי מפתח של 'ביתו הכבוש ביפו'. זה החינוך". 

הוא מדגיש כי כל האמירות לפיהן 'יהודים כובשים את הר הבית' הן קשקוש מוחלט. "הפלשתינים פשוט אלופים ביחסי ציבור. הם ראו את מיליוני הפליטים שברחו מסוריה ושאר מדינות האזור והגיעו לאירופה בגלל הסכסוכים הפנימיים של הסונים, השיעים, דאעש ושאר הקבוצות, שבכלל לא מתעניינות בבעיה הפלשתינית. הם ראו שכל העולם מתעסק בפליטים האלה ומוצא להם פתרונות, והיו צריכים למשוך תשומת לב לבעיה שלהם.

"אז הם קמו והתחילו לזעוק שאנחנו כובשים להם את הר הבית, שזאת אמירה נפיצה ומסוכנת, שיכולה להניע מיליוני מוסלמים ברחבי העולם. זה הבל, לנוכח העובדה שישראל היא מהמדינות הדמוקרטיות היחידות ששומרת בחירוף נפש על המקומות הקדושים למוסלמים ולנוצרים בירושלים. יש בישראל כבוד גדול לכל המקומות הקדושים בירושלים, אפילו יותר מהיחס של החמאס, שבמבצע 'עמוד ענן' שיגר טילים לכיוון ירושלים".

יהורם גאון מוסיף, "זה סכסוך בן מאה שנה, ושלא יבלבלו לנו שהוא עוסק במקומות קדושים ובשטחים, כי אני בעד החזרת שטחים ובעד השקט. הסכסוך הוא בעצם קיומנו. ופה הבעיה הגדולה, העצב הגדול והשבר הגדול".

"היום אנחנו מסתובבים ברחובות ירושלים והערים האחרות, ואין לנו יותר שום געגוע או חלום. הבניין עומד, אבל חסרה רוח חדשה למלא אותו. הרוח שלנו כבתה, וזה עיקר הבעיה. ההנהגה שלנו חייבת למצוא משהו שילכד אותנו, שהוא לא רק פחד, סכסוך ואימה".