עצרת פוליטית או כינוס של אחדות?

הנוער הסרוג, הרב שרלו והאם השכולה לא שינו את הצבע הפוליטי של העצרת בכיכר. יריב אופנהיימר: "זו הזדמנות למחות נגד הממשלה".

יוני קמפינסקי, כיכר רבין , י"ט בחשון תשע"ו

האם העצרת אמש (מוצאי שבת) לזכר ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל הייתה אירוע פוליטי או מופע של אחדות? משיחה עם משתתפי האירוע עולה תמונה ברורה של עצרת בעלת אמירה פוליטית חדה וברורה לכיוון השמאל.

"אני חושב שרוב האנשים שהגיעו לא באו רק לדבר על הדמוקרטיה אלא גם על השלום", אמר לערוץ 7 מזכ"ל 'שלום עכשיו', יריב אופנהיימר, "אבל טוב שיש אנשים שהתנגדו לדרכו של רבין שנמצאים כאן. מרבית הקהל ומרבית הנאומים הביאו מסר מדיני מאוד ברור".

אופנהיימר הבהיר שמדובר בהזדמנות טובה למחאה והבעת עמדה מדינית - "זו הזדמנות של אנשים להביע את עמדתם, למחות קצת על מדיניות הממשלה הנוכחית וגם להסתכל על האופק ולהביע את עמדתם בנושא המדינה הפלסטינית ותהליך השלום - דברים חשובים שכמעט אין להם לגיטימציה היום".

20 שנה אחרי. העצרת בכיכר תומר נויברג / פלאש 90

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת אמי"ת 'אורות שאול' כפר בתיה, נאם בעצרת, אך מיד עם רדתו מהבמה הביע אכזבה מרוח האירוע. "סוכם מראש שהעצרת הזאת תהיה לא פוליטית ולכן למשל מר פרס לא מדבר בה", אמר הרב שרלו לערוץ 7. "לצערי העצרת הפכה להיות פוליטית לחלוטין, אבל לדעתי הם תקעו לעצמם "גול עצמי". השמאל עשה את הטעות הקלאסית שלו. אם רוצים שזה יישאר של השבט שלו, אז שימשיך לעשות ככה, אבל בסופו של דבר (השמאל) יישאר לבד ויתלונן על כך שאחרים לא באים ולא שותפים".

מבין כל הנאומים בלט זה של שרה רוזנפלד, אמו של הנרצח מלאכי רוזנפלד הי"ד. גם היא הופתעה מעוצמת המסרים שלא התאימו לדרכה ועקרונותיה. "לא ידעתי למה אני מגיעה", אמרה רוזנפלד בשיחה עם ערוץ 7 בסוף האירוע, "בחלק מהנאומים היה לי קצת קשה". עם זאת, רוזנפלד לא מצטערת על השתתפותה - "זה העם שלנו. הייתי שומעת את זה מהבית, והיה כואב לי באותה מידה. זה לא גורם לי להרגיש שחבל שאני כאן. אני לא חייבת להסכים עם כל מה שהם אמרו או שיהיה לי נחת רוח מכל מה שנאמר. אבל זה בדיוק העם שלנו ואיתם צריך לבנות מדינה".

דני הירשברג, מזכ"ל בני עקיבא, משתתף באירוע כבר ארבע שנים. "ההשתתפות שלנו כאן הייתה מותנית בכך שהכותרת לעצרת תשתנה", הסביר הירשברג, "הכותרת היא "זוכרים את הרצח" - כן, גם אנחנו זוכרים את הרצח, נרצח כאן ראש ממשלה של כולנו".

לא עלה לבמה. הנשיא לשעבר מאחורי הקלעים תומר נויברג / פלאש 90

הירשברג הדגיש את ההצלחה של הגופים השונים למנוע אופי יותר פוליטי לאירוע במיוחד במאבק נגד השתתפותו של הנשיא לשעבר פרס בעצרת - "הכותרת היא "זוכרים את הרצח - נאבקים על הדמוקרטיה", והצלחנו באופן עקבי להוציא את נושא ה"שלום" מהכיכר. זו אחת הסיבות לכך שהנשיא לשעבר פרס לא נאם כאן היום. הכרענו שלא יהיו כאן פוליטיקאים ושיעסקו רק במחבר במשותף ובמאבקים שעליהם אנחנו מסכימים".

אז האם יש מקום לאנשי ימין בעצרת שכזו? מזכ"ל שלום עכשיו לא בטוח שהוא היה מגיע, אם הוא היה בצד השני של הקשת הפוליטית - "אני יכול מאוד להבין את הימניים שהחליטו לבוא אני יכול להבין את אלה שהחליטו לא לבוא. אני לא יודע מה הייתי עושה במקום".