הבית הלבן
הבית הלבן רויטרס

בעימותים האחרונים של המפלגה הרפובליקנית בארה"ב עולה כוכב חדש שמוביל בסקרים, ד"ר בן קרסון, מנתח מוח שחור וחסר ניסיון פוליטי, שמוביל קרב ראש בראש עם המועמד המוביל האחר, המיליארדר דונלד טרמפ.

יורם אטינגר לשעבר ציר ישראל בוושיגנטון, אומר לערוץ 7 כי היתרונות של השני נובעים בין השאר מכך שהציבור האמריקני מאס במועמדים מהמימסד הפוליטי, "אמנם לפי שעה מדובר במשחקי חימום פוליטיים עד לבחירות הפנימיות בפברואר, אבל אין ספק שגם בן קרסון וגם דונלאד טראמפ, נהנים מהסלידה ההולכת וגוברת של הציבור האמריקאי מהממסד הפוליטי. בן קרסון לא שייך לאף מימסד שנוי במחלוקת, כך גם טראמפ, אם כי לטרמפ יש מספר נקודות בהיסטוריה שאינן נקיות מכל רבב".

אטינגר סבור שהצבתו של מועמד שחור מטעם הרפובליקנים עשויה לסייע להם במירוץ הסופי מול המועמד הדמוקרטי, "אין ספק שהעובדה שבן קרסון מועמד שחור, נותן נקודות נוספות למפלגה הרפובליקנית, וזה יכול לצמצם את התמיכה הסוחפת של השחורים בדמוקרטים.

מכיוון שהבחירות לנשיאות הן מדינתיות, מספיקה  סטייה של 5 אחוזים בכמה מדינות כדי לשנות את התוצאה הסופית. אבל את התמונה האמיתית נקבל רק מפברואר כשיתחילו הבחירות הפנימיות של המפלגות, כרגע הכול עדיין נזיל ומתבסס על סקרים בלבד".