אושרה רפורמת הקורנפלקס: הקלות דרמטיות ביבוא

"אישרנו הקלות ליבואני מזון יבש, אך לא התפשרנו על בריאות הציבור והידקנו את הפיקוח על העוסקים במזון", אמר ח"כ אלי אלאלוף.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תשע"ו

אושרה רפורמת הקורנפלקס: הקלות דרמטיות ביבוא-ערוץ 7
קורנפלקס
צילום: סופי גורדון, פלאש 90

בתום חודשיים של דיונים מרתוניים אישרה היום (רביעי) ועדת העבודה, הרווחה והבריאות פה אחד את סעיפי "הגנה על בריאות הציבור (מזון)", המכונה "רפורמת הקורנפלקס", במסגרת חוק ההסדרים.

זאת למעט הסעיפים העוסקים בפיקוח וטרינרי. הדיונים בפרק זה יימשכו בימים הקרובים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי "זוהי שעה מרגשת, רווחתם ובריאותם של אזרחי ישראל צפויה להשתפר. הרפורמה עתידה להפחית את יוקר המחיה ולהוריד את מחירי המזון לצרכן. לאורך כל עשרות שעות הדיונים, לא שכחנו לרגע את אזרחי ישראל, ובמיוחד את האוכלוסיות החלשות, אשר שיעור ההוצאות שלהן על מוצרי מזון הולך ותופח.

''לכן אישרנו הקלות דרמטיות ליבואני מזון יבש, אך לא התפשרנו על בריאות הציבור והידקנו את הפיקוח על העוסקים במזון". החוק ייכנס לתוקף חצי שנה מיום פרסומו.

הרפורמה, הנפרשת על פני 221 עמודים ו-334 סעיפים, עוסקת בהסדרה מקיפה של ענף המזון בארץ וכלל העוסקים בו (יצרנים, יבואנים, משווקים, מובילים ומאחסנים). חברי הוועדה קבעו חובות, כללים, אחריות ותנאי רישוי לגבי כל אחד מהם, במסגרתם הוחלט על הסרת עיכובים וחסמים ביורוקרטיים ופישוט תהליכי ייבוא של מזון "יבש" לישראל.

במהלך הדיונים בוועדה העריך שר האוצר משה כחלון כי פעולות אלה יובילו להוזלה של מאות שקלים בסל המזון השנתי של כל משפחה בישראל.

בין ההקלות שאושרו: ביטול הדרישה מיבואן להציג מסמכים מקוריים מיצרן המזון ובכך תיפתח למעשה האפשרות לייבוא מקביל, זירוז הכנסת מוצרי מזון לתחומי ישראל תוך יום עבודה אחד מרגע שיגיש היבואן הצהרה על עמידה בכל הוראות הדין, ביטול בדיקות של מוצרי בשר במהלך הובלתם ובמקומם הגברת הפיקוח הווטרינרי במפעלים ובנקודות המכירה.

ההקלות שנקבעו מבוססות על מודלים הנהוגים באיחוד האירופי ובארצות הברית. עם זאת, לא ניתנו הקלות ביבוא מזון "רגיש" כמו מזון לתינוקות, בשר ומוצריו, תוספי תזונה.

עוד קבעה הוועדה כי בשר מעובד ובשר קפוא שהופשר יימכרו רק אם יסומנו ככאלה במילים מפורשות. בנוסף, בשר קפוא שהופשר יימכר רק אם ייארז מראש. חברי הכנסת החליטו גם לאסור על ייחוס סגולה של חיזוק, ריפוי הגוף, הקלה על מחלה או מניעת מחלה למוצר מזון.

בנוסף נקבעו החמרות משמעותיות בעונשים לעוסקים במזון שיעברו על החוק; בין היתר, שופט יהיה רשאי להטיל עד שנתיים מאסר או קנס בגובה של עד 900 אלף ש"ח על מבצע עבירות כגון: הצעה לציבור של מזון בלתי ראוי למאכל אדם או מזון הכולל תוסף או חומר טעם וריח אסורים, יצור מזון משאריות, אי קביעה או סימון של אורך חיי המדף, יבוא מזון רגיש ללא אישור מיוחד ועוד.

משרד הבריאות יוכל להטיל עיצומים כספיים בגובה של בין 8,000 ל-40 אלף ש"ח על מפרי סעיפי החוק.