מסכמת שנה. השרה שקד
מסכמת שנה. השרה שקד צילום: Ohad Zwigenberg

שרת המשפטים, איילת שקד, הכריזה על הזוכים בפרס השקיפות השלטונית, אשר יוענק בעוד כשבועיים בטקס שיתקיים בירושלים.

בשימת לב להתפתחויות הטכנולוגיות, לדרישה הגוברת מצד הציבור במעורבות בהליכי קבלת ההחלטות ולחשיבות בהצעדתה של המערכת השלטונית אל מעבר לחובות הבסיסיות של שקיפות והנגשת המידע, החליטה שרת המשפטים להעניק את פרס השרה לשקיפות שלטונית.

הפרס, יוענק אחת לשנתיים לרשות ציבורית או לעובד ציבור שפעלו באופן יוצא דופן על מנת לקדם את תחום השקיפות השלטונית.

שרת המשפטים קיבלה את המלצת חבר השופטים, שכלל את מנכ"לית משרד המשפטים, נציג רשות ממשלתית, נציג עמותה חברתית ונציג אקדמיה, ותעניק את הפרס לשתי רשויות ציבוריות ולעובדת ציבור אחת.

הרשויות הזוכות בפרס השקיפות הן:

הרשות לניירות ערך - לדברי השופטים, "הרשות פועלת בשקיפות מרובה כדבר שבשגרה. ... ניכר כי השקיפות שקיבלה על עצמה הרשות אינה רק המינימום הנדרש, אלא מדובר בניסיון לנהל רשות שקופה וזאת מבלי לפגוע באינטרסים מסחריים המגיעים לפתחה של הרשות".

עיריית אשדוד - "המאמץ שעיריית אשדוד משקיעה בניסיון להטמיע את ערך השקיפות כתפיסה מובנית בהתנהלות הרשות הינה ראויה לציון... הוסכם להמליץ על עיריית אשדוד לקבלת הפרס בשים לב לחשיבות שהעירייה עצמה נותנת לנושא זה מבלי שקיים פיקוח אודות יישומו של חוק חופש המידע ברשויות מקומיות".

פרס השקיפות השלטונית יוענק גם לאנט קליימן, הממונה על העמדת המידע לציבור במשרד האוצר. "גב' קליימן פועלת מתוך אמונה בדבר חשיבות הנגשת המידע הציבורי, תוך ניסיון להיות לפה למבקשי המידע. את המענה לבקשות בצורה המיטבית לעתים תוך מחלוקות בתוך הרשות. לצד זאת, דואגת הממונה ליידע את המבקשים על מצב הטיפול בבקשתם באופן המונע, לעתים, התנגשות מיותרת בין המבקשים לרשות".

שרת המשפטים, איילת שקד אמרה הבוקר "שקיפות עבודתם של נבחרי הציבור ושל הרשויות הציבוריות הכרחית לקיום מנהל ציבורי תקין. הפער בין הרצוי למצוי בתחום השקיפות עדיין גדול ובכל זאת ישנן רשויות ועובדי ציבור הפועלים בתחום באופן יוצא דופן. אני שמחה להעניק את הפרס לזוכים ומאמינה שהענקת הפרס תתמרץ רשויות נוספות להתאים עצמן לסטנדרטים של שקיפות במגזר הציבורי".