גם באום אל פאחם רוצים ריהוט של בית כנסת

פיני לחיאני, מנכ''ל מפעל לייצור רהיטים, נתבקש לרהט מסגד באום אל פאחם. הוא סירב להצעה, וזו לא הפעם הראשונה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בחשון תשע"ו

לחיאני עם הרב אליהו זצ"ל
לחיאני עם הרב אליהו זצ"ל
צילום: 'פיניש'

אל מפעל ריהוט בתי הכנסת 'פיניש' הגיעה באחרונה בקשה מיוחדת. האחראי על מסגד באום אל פאחם ביקש ממנכ"ל המפעל, פיני לחיאני, להכין עבור המסגד שלו כסאות מרופדים עבור הדור הצעיר של המתפללים. על הבקשה ועל התגובה שלו סיפר ביומן ערוץ 7.

"קיבלתי כמה טלפונים ממסגד באום אל פאחם", מספר לחיאני ומתאר את פליאתו מעצם הבקשה לרהט מסגד בכיסאות מרופדים בה בשעה שכידוע מסגד מסתפק בשטיחים, אך האחראי על המסגד הסביר ש"הצעירים רוצים כסא ולא על הרצפה". לחיאני מצידו תהה אם לא נכון יותר שהמבוגרים והזקנים יהיו אלה שיושבים על כסאות ולא הצעירים, אך האחראי על המסגד הסביר לו שהמבוגרים מעוניינים לשמור על האוטנטיות ולכן כסאות דרושים רק עבור הדור הצעיר.

"הודעתי לו שאנחנו לא עושים למסגדים אלא רק לבתי כנסת", אומר לחיאני ומוסיף כי הסביר לבן שיחו כי סירובו נובע "מאותה סיבה שאני לא עושה לכנסיות, למרות שמבחינה הלכתית זה קל יותר למסגדים, אבל אני באופן עקרוני לא מעוניין".

האחראי על המסגד ניסה לשכנע את לחיאני אך זה שב ואמר לו ש"בגישה ובמנטאליות שלי אני רוצה לעשות רק לבתי כנסת". להערכתו של לחיאני לאיש המסגד היה ברור שאחד המניעים המובילים את לחיאני להחלטתו היא העובדה שמסגדים הפכו בעת האחרונה חממה לקריאות הסתה נגד יהודים ולדבריו אכן גם שיקול זה נלקח בחשבון.

לחיאני מוסיף ומספר כי לא מדובר בבקשה יחידה במינה שכן "לפני כמה חודשים הגיעה בקשה דומה מאזור אחר וגם אז הגבתי כך". עוד הוא מספר על מקרה אחר שבו התבקש לעצב ריהוט עבור מבנה טמפלרי בתל אביב שאותו יש כוונה להפוך לבית כנסת. לחיאני שלח את אחד מסוכני המפעל שלו כדי לראות את המקום וזה סיפר לו כי "רוצים לעשות כאן בית כנסת מעורב לנשים וגברים יחד, ויהיה בו כמו בר באמצע. אמרתי להם שאנחנו לא עושים את הריהוט הזה".

מנגד, הוא מספר על נגר ערבי שנענה למודעת דרושים שפרסם, אך כאשר ראה שהמפעל מתמקד בריהוט לבתי כנסת הודיע שלא יעבוד במפעל, כך שההדדיות נשמרת...