"מגש הכסף" - סילוף ההיסטוריה?

בימים אלה משודרת בערוץ 8 הסדרה "מגש הכסף" ובמרכז למורשת בגין טוענים כי הנתונים בתכנית הם סילוף המציאות ההיסטורית.

רפאל לוי , כ' בחשון תשע"ו

מנחם בגין ז''ל
מנחם בגין ז''ל
צילום: פלאש 90

במרכז מורשת בגין מוחים נגד הסדרה המשודרת בערוץ 8 וטוענים כי הנתונים המוצגים בה על מנחם בגין ז''ל לא עומדים במבחן המציאות.

המשנה למנכ"ל המרכז, משה פוקסמן שעל, פנה היום במכתב חריף לבעל השליטה בערוץ, חיים סלוצקי, וקרא לו לתקן את הסילוף ההיסטורי, כלשונו, ביחס לראש הממשלה מנחם בגין ז"ל כפי שנאמרו ע"י פרופ' דני גוטווין, אחד מהמשתתפים בתכנית.

"במסווה של גרפים צבעוניים, נתונים שהוצאו מהקשרם הכלכלי, סרטי ארכיון קצרים הרלוונטיים לסיטואציה היסטורית ספציפית, חצאי אמיתות ומחיקת כל עובדה המנוגדת להשקפת עולמו הציג גוטווין נרטיב שקרי שאינו מעוגן במציאות", כתב המשנה למנכ"ל.

פוקסמן שעל התייחס בדבריו, בין היתר, להשמטת פרויקט "שיקום שכונות" שהוביל בגין, "גוטווין הציג ניתוח מעוות של המדיניות הכלכלית חברתית בו הוצג בגין כמי ששם לעצמו את הרס מדינת הרווחה וזאת מסיבה פוליטית של פגיעה פוליטית במפלגת העבודה. ניתוח בוטה זה העלים מפני הצופים את הפרויקטים החברתיים הגדולים ביותר מאז קום המדינה ועד ימינו, שיצאו לפועל תחת ממשלת בגין. פרויקט שיקום שכונות, הפרויקט החברתי הגדול ביותר מאז ומעולם שבו השקיע הממשלה כמעט 1.2 מיליארד דולר, סכום דמיוני במונחי שנות השבעים, אינו קיים בתוכנית", בנוסף,  הוא התייחס לחוק "הבטחת הכנסה" וחוק "תיכון חינם" שחוקקו בתקופת בגין ולדבריו לא הוזכרו בדבריו של גוטווין.

פוקסמן שעל הזכיר גם את ההקשר הפוליטי ואת השתתפותו של פרופ' גוטווין בקמפיינים של שלי יחימוביץ ואילן גילאון, וקבל על כך שלא הוגשה פניה לקבלת תגובה ואף לא הובאו דעות אחרות רלוונטיות, "גם כשהובאו מרואיינים שהיתה להם נגיעה לעניין הרי שהובאו משפטים בודדים שבאמצעות עריכה מגמתית הפכו לנלעגים או הפוכים לכוונתם המקורית", כותב פוקסמן שעל. לסיום הוא ביקש לתקן את הדברים באמצעות הבאת המידע המלא בעניין לצופי הערוץ.

מהפקת "מגש הכסף" נמסר לערוץ 7 בתגובה: תיאור שנותיו של מנחם בגין כראש ממשלת ישראל מבוסס על נתונים רבים שגם מוצגים בסדרה (עליות המחירים, האינפלציה, ייקור האשראי, הורדת הסובסידיות, עליית שיעורי העוני, קריסת הבורסה, נפילת המניות הבנקאיות ועוד). 

פרופ׳ גוטוויין מציג בסדרה את הפרשנות שלו להיסטוריה הכלכלית של ישראל. פרשנות זו מבוססת על שנים רבות של מחקר ועל בקיאות מפליגה בתחום. כמו כל פרשנות - גם פרשנותו של פרופ׳ גוטוויין פתוחה לביקורת ולדיון ציבורי שאנו מברכים עליו.