מי ירכז את תחום ההכרזה על ארגוני טרור?

"ראוי שהשב"כ ירכז את הטיפול בנושא", טען היום יו"ר ועדת החוקה ח"כ סלומינסקי. ''אני חושש מתחרות בין זרועות הביטחון''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' בחשון תשע"ו

מי ירכז את תחום ההכרזה על ארגוני טרור?-ערוץ 7
חברי ועדת החוקה היום
צילום: הכנסת

במסגרת הדיונים בהצעת חוק המאבק בטרור, ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (שני) בסעיף העוסק בסמכות שר הביטחון להכריז על התארגנות כלשהי "ארגון טרור".

עפ"י תקנות ההגנה, שר הביטחון מוסמך להכריז על ארגון טרור ובנוסף הפקודה למניעת טרור מסמיכה את הממשלה להכריז על ארגוני טרור.

אולם, הפרוצדורה כיצד מבוצעת ההכרזה לא מעוגנת בחוק. בפרקטיקה, 99% מהבקשות להכרזה על ארגוני טרור מוגשות ע"י השב"כ.

הממשלה ביקשה בהצעת החוק לקבוע כי שר הביטחון יהיה הגורם המנהלי המוסמך להכריז על ארגון מסוים כי הוא ארגון טרור. עפ"י ההצעה, ההליך ייעשה בתהליך דו שלבי.

בשלב ראשון, לאחר ששר הביטחון בחן את התשתית הראייתית, הוא יהיה רשאי להכריז הכרזה זמנית על ארגון טרור. רק לאחר שניתנה לארגון הזדמנות לשימוע, יהיה ניתן להכריז על הארגון כארגון טרור באופן סופי. עוד קובעת ההצעה, כי הכרזת שר הביטחון תהיה עפ"י בקשת אחד מראשי רשות הביטחון ובאישור היועץ המשפטי לממשלה.

במהלך הדיון התגלע ויכוח בין חברי הכנסת, איזה גוף מגופי הביטחון ירכז את העבודה בתחום ומי יהיה מוסמך ליזום פניה בבקשה להכריז על ארגון כארגון טרור.

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר שהמוסד מבקש לטפל בריכוז החומר. "לדעתי, אמר סלומינסקי, "ראוי שהשב"כ ירכז את הטיפול בנושא. אני חושש מתחרות בין זרועות הביטחון. גוף אחד עלול לרוץ ולהקדים גוף אחר. אני מפחד שיהיה לנו תוהו ובוהו". הסביר.

נציג המשטרה תת ניצב אלעזר כהנא אמר בדיון כי עמדת המפכ"ל הנכנס היא שראוי שתהיה לו אפשרות ליזום דיון בנושא. לדבריו, "המשטרה מחזיקה במידע רב. ככל שהטרור הוא פנימי, יש בידי המשטרה מידע רב".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי אמר "מכיוון שתמיד השב"כ נמצא בתמונה, אני מציע שיאפשר לכל גורמי המקצוע להשמיע את דעתם".

ח"כ בני בגין מהליכוד אמר, "ההכרזה על ארגון טרור, הינה רגישה מאוד מאוד בדמוקרטיה שלנו. אני לא יכול לראות מצב שבו יהיו מספר גורמים אין מניעה שגוף אחד יעביר לגוף המרכז. לדעתי", אמר בגין, "ראוי שהשב"כ ירכז את העבודה בתחום ההכרזות. הממשלה צריכה לדבר בקול אחד, לאחרונה זה קורה לעיתים רחוקות".

מסתמן כי הוועדה תקבל החלטה שהשב"כ ירכז את העבודה בתחום וליתר זרועות הביטחון יתאפשר לפנות לשב"כ בהצעה להכריז על ארגון כארגון טרור, ושר הביטחון יכריז על ארגון כארגון טרור ובמקרים מיוחדים אף הממשלה תוסמך להכריז על ארגוני טרור.

בנושא הסרת ארגון מרשימת ארגוני הטרור, במקרה שהארגון המוכרז "חזר בתשובה" או שההכרזה נעשתה בטעות, יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי אימץ את הצעת ח"כ בני בגין לפיה, וועדה משותפת לוועדת חוץ וביטחון ולוועדת חוקה, תדון ותאשר בבקשה להסיר ארגון מרשימת ארגוני הטרור.

בגין סיפר לחברי הוועדה, "לפני 20 שנה, שר החוץ של מדינת ישראל אמר שארגון אש"ף חזר בו והוא אינו עוד ארגון טרור".