זיקוקים לעבר השוטרים, היום
זיקוקים לעבר השוטרים, היוםצילום: סלימאן חאדר, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (שלישי) את יוזמתו של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, לאסור באופן קבע על ייבוא זיקוקי דינור מסוג המשמש את הפורעים הערבים לירי והתפרעויות.

נציין כי מניסויים שנערכו הוכח כי בקוטר ובמרחק מסוים עלולים הזיקוקים מקטגוריה זו לגרום לפגיעות קשות וקטלניות.

השר ארדן אמר כי ״זהו צעד נוסף במכלול צעדים שאני מוביל על מנת להילחם בתופעות הטרור בירושלים בפרט ובמדינת ישראל בכלל.

''הפלסטינים יורים את הזיקוקים הללו בכינון ישיר לעבר כוחות הביטחון, דבר שמהווה סכנת חיים, לכן פעלתי לשינוי הוראות הפתיחה באש במטרה לאפשר לכוחות הביטחון לפגוע במי שיורה זיקוקים, לצד האיסור על הייבוא שלהם״, הוסיף השר לביטחון הפנים.

סגן ראש אגף המבצעים במשטרה, תת-ניצב שוקי זיסו, ציין כי האיסור לא יסכן חגיגות ימי הולדת או את חגיגות יום העצמאות. "אנחנו יודעים שהזיקוקים האלה זולגים לגורמי פח"ע ומשמשים נגד כוחות הביטחון גם להכנת מטענים וגם לירי", אמר.

יו"ר פורום יבואני הזיקוקים באיגוד לשכות המסחר, ירון מור, אמר כי היבואנים מסכימים שצריך לעשות סדר, אבל נגד מפרי החוק ולא נגד היבואנים החוקיים שנפגעים. הוא אף ביקש להימנע מאיסור לצמיתות ולהסתפק באיסור לתקופה ארוכה.

מנהל תחום בטיחות הציבור במשרד הכלכלה, זאב דיבסק, אמר כי המשרד יצטרך למצוא מנגנון לפיצוי, שבמסגרתו המשרד לביטחון הפנים יצטרך לשאת בעלות יחד עם משרד הכלכלה, ובלבד שהיבואנים יוכיחו שנגרמו להם נזקים.

האחראי על יבוא הזיקוקים במשרד הכלכלה, מרק פורזיקי, הוסיף כי כל הזמן היו הברחות מסין וכי כל הזיקוקים מקטגוריה 2, שנורים על כוחות הביטחון כיום, הוברחו לארץ ולא הגיעו ביבוא חוקי. הוא הזהיר ממעבר לשימוש בזיקוקים מקטגוריה 3, המסוכנים יותר.

ח"כ נורית קורן (הליכוד) אמרה כי לא פעם ולא פעמיים ראתה משאיות שלמות שהוחרמו וזיקוקים שהושמדו. "אם משתמשים בזה נגד כוחות הביטחון זה לא צריך להיות פה וצריך לאשר את איסור היבוא לצמיתות", אמרה. כאמור, הוועדה אישרה הצו וקבעה את האיסור לצמיתות.