"להילחם על העסקים הקטנים"

ח"כ אראל מרגלית: לצד המלחמה בטרור, צריך להילחם כדי להציל את הפרנסה של מאות אלפי אזרחים בעסקים הקטנים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ו

במשכן הכנסת צוין היום (שלישי) ''יום העסקים הקטנים והבינוניים'' ביוזמת ''להב'' - לשכת העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, ח"כ רועי פולקמן (כולנו) ווח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני), ראשי שדולת העסקים הקטנים בכנסת. 

במהלך הבוקר התקיימו דיונים בוועדות הכנסת בנושאים שונים הנוגעים למגזר העצמאים והעסקים הקטנים. סיום היום היה בארוע מרכזי באולם ירושלים, במסגרתו הגיעו נציגים מכל סיעות הבית, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, נשיא להב עו"ד רועי כהן וכן בעלי עסקים קטנים ועצמאים.

עו"ד רועי כהן, נשיא ''להב'', אמר כי "העצמאים והעסקים הקטנים הם הלב הפועם של הכלכלה הישראלית וכמנוע הצמיחה מן הראוי שיקבלו את היחס בהתאם למשקלם בחברה ובכלכלה הישראלית. הממשלה הנוכחית מקדמת חקיקה חשובה למען הזכויות הסוציאליות של העצמאים אותה מובילים ח"כ אלי כהן וח"כ רועי פולקמן בנושא דמי אבטלה ופנסיה. אבל לצערי הצעת חוק דמי האבטלה לעצמאים בנוסח הנוכחי היא בלוף.

''פקידי האוצר מנסים להפחיד את שר האוצר עם עלויות החוק ולכן שינו את ההצעה כך שהעצמאי ישלם הרבה יותר לביטוח הלאומי ובפועל יממן את דמי האבטלה בעצמו. אנחנו לא ניתן לזה יד  ואני רוצה להאמין ששר האוצר והח"כים המובילים את הצעת החוק יעמדו בהבטחתם המקורית", הבהיר.

ח"כ אראל מרגלית אמר כי ''לצד המלחמה בטרור צריך להילחם למען העסקים הקטנים ברחבי מדינת ישראל והפרנסה של מאות אלפי אזרחים שתלויים בעסקים אלו. עברנו שנה קשה ביותר, לאחר המלחמה בדרום הגיע העת של מתקפות הטרור והסכינים והעסקים הקטנים הם הראשונים להיפגע. 60 אלף עסקים קטנים ובינוניים נסגרו בשנה האחרונה.

''העסקים הקטנים מנסים לשרוד. הם זקוקים לעזרה בהקלות בבירוקרטיה ולכן הגשנו את הצעת חוק ה–ONE STOP SHOP שבכל עיר יהיה נציג אחד במקום שמטפל בעסקים הקטנים. אנחנו מקדמים תוך השתתפות במכרזים של העסקים הקטנים. אנחנו בתהליך חקיקת חוק דמי אבטלה לעצמאים. אנחנו רוצים להגדיל את האשראי לעסקים קטנים בצורה דרמטית. להעצים את מעמדה של הרשות לעסקים קטנים ולדאוג שהעסקים הקטנים יקבלו מעמד מועדף במדינת ישראל".

ח"כ רועי פולקמן הוסיף: "אני רואה את מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל כאחד המרכיבים המרכזיים בצמיחת המשק הישראלי בכלל ובפיתוח יישובי הפריפריה וקידום אוכלוסיותיהם בפרט זו הסיבה שבשבעה חודשים בלבד העברתי שלושה חוקים עבור עסקים קטנים ובינוניים".  

בעלי רשת פיצוחי מורנו, איציק מורנו, אמר לערוץ 7 בתום הדיון, "המצב הביטחוני וגל הטרור משפיעים על העסקים בירושלים בכלל ושוק מחנה יהודה בפרט. יש פחות קונים והמסחר לא קל, ולא רק שהוא לא קל הוא קשה. יש ירידה בהכנסות של שליש מהפעילות העסקית. צריכים להבין שהעסקים הם החזית בגל הטרור".

"חלק נכבד מהכנסות בשוק מחנה יהודה מבוסס על תיירות פנים", אומר מורנו, "מהרגע שהתחילו הדקירות והפיגועים, יש חשש כבד בביטחון האישי ויש פחות קונים. הירושלמים חוששים אבל חזקים אבל אזרחים משאר חלקי הארץ לא מגיעים לירושלים. בעקבות גל הטרור נאלצנו לפטר אנשים כי אין עבודה. אני סבור שהממשלה צריכה לעזור לעסקים באחזקת העובדים ובכך למנוע פיטורים. בסופו של דבר, המדינה צריכה להבין שאם היא לא תעזור לעסקים הקטנים היא תצטרך לשלם הרבה יותר למפוטרים ולעסקים שיקרסו"  טוען....