מחזה חדש: "עשר דקות מהבית"

עשר דקות מביתו של נחשון וקסמן הי"ד הוא נרצח בידי מחבלים. עשר דקות מביתו נרצח ראש ממשלה. בדיוק שנה מפרידה ביניהם.

תגיות: הצגה
קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תשע"ו

מחזה חדש: "עשר דקות מהבית"-ערוץ 7
עשר דקות מהבית
צילום: ג'ארר אלון

במרחק של עשר דקות נסיעה משכונת רמות בירושלים, בבית בפאתי ביר נבאללה, עומד ביתם של יהודה ואסתר וקסמן, הוריו של נחשון הי"ד שנחטף ונרצח בדיוק בי"ב בחשון, יום הירצחו שנה בדיוק לאחר מכן של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל.

במרחק של עשר דקות מביתו של רבין בכיכר מלכי ישראל של אותם ימים, נרצח רבין. בי"ב בחשון. אותו היום בדיוק.

חוט דק ומהותי ומדהים בהקשרו, עומד ועובר בין שני האירועים הללו.

מחזה חדש "עשר דקות מהבית" בתיאטרון הבימה, בוחן את השתלשלות האירועים באחד הצמתים המשמעותיים בדרכו של יצחק רבין ז"ל.

אקדים ואומר. אל תבואו עם דעות מוקדמות. המחזה מיטיב להעביר לנו מסר ברור של יוהרה. יוהרה של אנשי שרות הביטחון הכללי שבטוחים במאת האחוזים כי נחשון מוחזק בעזה. כה בטוחים הם היו עד אשר אפילו מחבל המוחזק בידיהם והמוסר להם מידע אמין על מקום המצאו, לא נשמע קולו. אפילו לא כאפשרות של בדיקה. הם בשלהם. נחשון מוחזק בעזה. כך היו גם השיחות הטלפוניות בין רבין לערפאת.

גם יוהרה של ראש ממשלה שבטוח במאת האחוזים כי מקום המסתור הוא בעזה.

יצחק רבין ז"ל כיהן אז כראש הממשלה ושר הביטחון, הרמטכ"ל היה אהוד ברק, על פיקוד מרכז הופקד אילן בירן, שאול מופז היה אז מפקד אוגדת יהודה ושומרון בדרגת אלוף. גדעון עזרא ז"ל שימש אז כמפקד המרחב של השב"כ בירושלים. וכולם בדעה אחת עד לחצי יממה לפני תום האולטימטום לשחרר רוצחים מכילאם ובראשם את אחמד יאסין.

היה זה שנה לאחר שחתם על השלב הראשון של הסכמי אוסלו. מרבית חלקיה של רצועת עזה נמסרו לשליטה פלסטינאית.

בעוד מזכירתו של רבין, מבשרת לו כי הוא מועמד לקבלת פרס נובל, הועברה לידיעתו הידיעה שנחטף חייל ישראלי והוא מוחזק בשטח שנמסר לריבונות פלסטינית, בעזה.

בימוי גאוני וכתיבה למופת של מאיה ערד, מביאים בפני הצופה, מספר אלמנות צה"ל לפני ואחרי הרצח. גם דמותה של אמו רוזה אותה איבד בגיל צעיר מבשרת לו את העתיד.

רבין בדמותו של, דב רייזר המצויין, לצד אלמנות והוריו של נחשון (עבודהמעולה השל השניים בהצגה), מתחבט. גם הפניות האישיות אינן עומדות בדרכו.

כאשר שעון עצר קוצב את חיי החטוף ואם מתחננת על חיי בנה, מציפים את רבין, זיכרונות מן העבר וחזיונות מן העתיד. היסטוריה של מדינה שלמה ושל איש אחד מתקפלת ונפרשת בתקופה של שלושה ימים מורטי עצבים, כשרבין מקבל סדרה של החלטות שנויות במחלוקת הלוחצות על כפתורי הרגש הלאומיים, עד עצם היום הזה.

לאורך 80 דקות מרתקות ועשויות היטב ובכישרון רב, מובאים הנתונים מהחדר הסגור שבו ספון ראש הממשלה ושר הביטחון. זהו מחזה עם הרבה נקודות למחשבה אחרי שרואים אותו. חשוב, איכותי ואמיתי.