9 גרים חדשים בבתי הדין האלטרנטיביים

רשת בתי הדין ערכה את הגיורים בבית הדין באפרת. המועמדים הסכימו לעבר את התהליך, למרות שאינו מוכר בינתיים על ידי הרבנות

מנחם שוורץ , כ"ב בחשון תשע"ו

בית הדין באפרת, אתמול
בית הדין באפרת, אתמול
צילום: רשת ''גיור כהלכה''

אתמול (שלישי) נערכו באפרת, במסגרת רשת בתי הדין העצמאיים "גיור כהלכה", תשעה גיורים חדשים. בראש הרכב בית הדין עמד הרב שלמה ריסקין, רב היישוב.

ארבעה מן המתגיירים היו ילדים והשאר מבוגרים. כמעט כל המתגיירים הגיעו ממדינות ברית המועצות לשעבר. מאז הקמת ״גיור כהלכה״ לפני כשלושה חודשים, נערכו מספר ישיבות של בתי הדין בהן גוירו עשרות מועמדים חדשים.

המתגיירים נתקלו בקשיים במהלך בירור היהדות בהליך שעברו ברבנות. "ספגתי יחס משפיל מאד וקשה", מספרת ס' (השם המלא לא נחשף מטעמי פרטיות).

"היה לי קשה מאד לעבור את התהליך הזה שבמהלכו הבנתי שלא אוכל לעבור את תהליך בירור היהדות בגלל מחסור במסמכים הנדרשים. זה יצר מצב שאני חיפשתי פתרון במשך ארבע שנים לבעיה הזו. ׳גיור כהלכה׳ נתן לי תקווה חדשה" סיפרה.

רבים מן המתגיירים מספרים על חיים של מסורת ואמונה אשר החלו עוד במדינות המוצא שלהם: "כל חיי הרגשתי יהודיה", מספרת י' אשר עלתה מקזחסטאן.

"תמיד הרגשתי חיבור עמוק ליהדות והתפללתי לרגע בו אוכל להתפלל ולשמוע שופר בארץ הקודש. למרות שניסינו רבות לעבור בהצלחה תהליך של ברור יהדות, מעולם לא הצלחנו בכך מכיוון שהמסמכים הנדרשים לכך נשרפו בזמן מלחמת העולם השנייה", היא מוסיפה.

ב״גיור כהלכה״ מציינים כי העובדה שהרבנות הראשית טרם הכירה בתהליך הגיור החדש, וכי למרות זאת המתגיירים החדשים בחרו לעבור את תהליך הגיור, מעידה על רצינותם ועל כוונותיהם.

"אני לא רוצה רק להרגיש יהודיה", מספרת מ' אשר חיה בארץ עם בעלה וילדיהם כבר 14 שנים, "אני גם רוצה להיות כזו. להיות חלק מעם ישראל ולחנך את ילדיי על ערכי התורה". 

כזכור, בחודש אוגוסט האחרון יצאה לדרך רשת בתי הדין העצמאיים לגיור, "גיור כהלכה", בראשות זקן רבני הציונות הדתית וראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים, הרב נחום רבינוביץ׳.

הרשת, אשר עומדת על קיום דרישות ההלכה בגיור באופן מלא, הוקמה במטרה לסייע לעשרות אלפי העולים ממדינות חבר העמים לשעבר ולעולים ממדינות נוספות אשר אינם מוצאים את המענה לרצונם להתגייר במערך הגיור הממלכתי הקיים.