מאות רבנים נגד הקיצוץ ברבנות הצבאית

הרבנים פנו במכתב לשר הביטחון בבקשה שימנע מהלך שיפגע לדבריהם, בכל שירותי הדת בצבא, אך לא רק בהם. "לא להחליש את הרבנות".

מנחם שוורץ , כ"ב בחשון תשע"ו

חייל דתי בשיריון
חייל דתי בשיריון
צילום: פלאש 90

מאות רבנים חתמו על מכתב שהוגש לשר הבטחון משה יעלון בקריאה למנוע את הקיצוץ הצפוי בתקציב הרבנות הצבאית.

בין החותמים על המכתב: הרב שמואל אליהו, הרב שלמה אבינר, הרב אלישע וישלצקי, הרב עמיאל שטרנברג, הרב משה הגר, הרב דוד פנדל והרב דוד חי הכהן.

"הובא לידיעתנו", כותבים הרבנים, "כי צה"ל עומד לצמצם את מצבת כוח האדם ביחידות "הרכות", ובמסגרת זאת לבצע קיצוץ גדול בתקציבה של הרבנות הצבאית אשר בהכרח יגרום לפגיעה קשה ביותר במערך הפיקוח על הכשרות בצה"ל, בבסיסים המרכזיים וביחידות השדה".

הרבנים קוראים לשר שלא לפגוע ברבנות בשל מספר סיבות עיקריות שנוגעות לכל חייל וחייל כמעט. "הרבנות הצבאית דואגת למזון כשר בצה"ל. חלק גדול של חיילינו כולל חיילים דתיים שאוכלים רק כשר, וחלק נוסף גדול יותר כולל חיילים מסורתיים שאף הם אוכלים אוכל כשר. לא ייתכן שכל חיילינו אלו יהיו מנועים מלאכול כראוי מחשש לליקויים בכשרות, מה שיפגע בכוח הלחימה שלהם וביעילותם הצבאית", טוענים הרבנים.

הרבנים מציינים גם כי משגיחי הכשרות, מלבד תפקידם זה, ושאר בעלי התפקידים ברבנות הצבאית, משמשים בשעת חירום כיחידות זיהוי וטיפול בחללים, תפקיד בעל חשיבות מבצעית, וגם בתחום זה הפחתת התקנים עלולה להיות בעייתית.

"כבוד שר הביטחון אנחנו סומכים על חכמתך ותושייתך, להשפיע מהשפעתך הברוכה לחזק את הרבנות הצבאית ואת מערך הכשרות בצה"ל בימים אלו, ולא לתת יד להחלשתה חס ושלום", חותמים הרבנים את המכתב.