המעסיקים יישאו בעלות תפעול החיסכון הפנסיוני

חוסכים שיהיו מעוניינים בכך יוכלו לבחור בעצמם את קרן הפנסיה
ולהוזיל לעצמם את דמי הניהול.

רעות הדר , כ"ג בחשון תשע"ו

ועדת הכספים
ועדת הכספים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתום דיון ממושך וסיכומים של הרגעים האחרונים, אישרה הערב (חמישי) ועדת הכספים רפורמה בחיסכון הפנסיוני במסגרת חוק ההסדרים.

על-פי הצעת החוק שאושרה ע"י רוב חברי הוועדה, כולל חברי כנסת מהאופוזיציה, יוכלו חוסכים להתקשר עצמאית מול הגופים המבטחים ובכך לחסוך לעצמם חלק מעלות דמי הניהול.

עוד קובעת הצעת החוק, כי המעסיקים יישאו בעלות תפעול הפנסיוני ולא העובדים. הרפורמה אושרה לאחר תיווכו של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בין המפקחת על הביטוח באוצר, יו"ר ההסתדרות ויו"ר ארגוני המעסיקים.

גפני בירך על אישור הרפורמה ואמר, כי "מדובר במהלך חשוב למען החוסכים לפנסיה שיסייע להם לחסוך אלפי שקלים בניהול הפנסייה". הוא הבטיח: "אמשיך לקדם דברים שייטיבו עם החוסכים לפנסיה כך שאזרחי ישראל יוכלו לישון בשקט ולדעת שעתידם הפיננסי מובטח גם לאחר הפרישה".

הצעת החוק קובעת עוד, כי מעסיקים יידרשו לאפשר אופציה של 'ברירת מחדל' למתן שירותים פנסיוניים עבור עובדים חדשים, או כאלה שאינם מעוניינים להתקשר עצמאית עם המבטחים. עלות תפעול ההסדר פנסיוני תהיה על המעסיק, שיישא בעלות התפעול של ההסדר הפנסיוני של עובדיו.

העלות שיעביר המעסיק לסוכן עבור התפעול יעמוד על שיעור של 0.6% + מע"מ מההפרשה החודשית לביטוח פנסיוני של העובד ובכל מקרה לא פחות מסך של  10.5₪ + מע"מ לעובד לחודש.

העלות השקלית תעודכן אחת לשנה, בחודש ינואר, בהתאם לשינוי במדד המחירים לצרכן. בנוסף, חובת מתן ייעוץ, קרי בעת הצטרפות שיזם הלקוח לגוף מוסדי יחויב הגוף המוסדי להעניק לו יעוץ טרם ההצטרפות, באם הלקוח הוא בעל אחד או יותר מהמאפיינים הבאים: לקוח פעיל בקרן ותיקה, לקוח שקיימת לו החרגה רפואית מכל סוג ולקוח שמבוטח בביטוח מנהלים.

תמיכת חלק ניכר מחברי האופוזיציה בוועדה הושגה לאחר שחברי ועדת הכספים התחייבו לתמוך ולקדם את הצעת החוק של ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) להגבלת דמי הניהול. על הצעת החוק חתומים בין היתר יו"ר הוועדה משה גפני ורכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זהר (הליכוד).

הצעת החוק מבקשת לקבוע מגבלות חדשות על גובה דמי הניהול ביוזמת. ח"כ בירן: "דמי הניהול הם הרוצח השקט של החיסכון הפנסיוני. בקצב הזה, מדינת ישראל מגדלת דור שלם של זקנים עניים. את מה שלא עשה השוק החופשי יעשה המחוקק. אנחנו נחתוך בחצי את דמי הניהול".