זוכרים את מירי הי"ד

במכללת חמדת הדרום נערך טקס אזכרה במלאות 15 שנים להירצחה של מירי אמיתי הי"ד ב"אוטובוס הדמים" בכפר דרום.

עדו בן פורת , כ"ג בחשון תשע"ו

במכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום נערך אמש (רביעי) טקס אזכרה במלאות 15 שנים להירצחה של מירי אמיתי הי"ד.

אמיתי, בוגרת המכללה, מורה ואשת חינוך, נרצחה בפיגוע "אוטובוס הדמים" בכפר דרום בכ"א חשוון תשס"א.

הטקס התקיים בהנחיית ד"ר אסתר גואטה, דיקנית הסטודנטיות במכללה. רב המכללה שמעון אמור ונשיא המכללה היוצא פרופ' אבי לוי סיפרו על דמותה של אמיתי וד"ר רחלי עופר דברה על "עקידה נשית בספרות העברית".

אמיתי הייתה בוגרת המכללה שפעלה בעוטף עזה ובה למדו רבים מתושבי גוש קטיף. בדרכה בבוקר לעבודה, פוצצו שלושה מחבלים פלשתינאים מטען-צד בסמוך לאוטובוס שהסיע ילדים, מורים ומלווים מכפר דרום לבית-ספר בגוש קטיף.

11 בני אדם נפצעו כתוצאה מהפיצוץ, ושניים נרצחו בהם אמיתי שנסעה באוטובוס לעבודתה באולפנת "נווה דקלים". אמיתי הייתה בת 35 בהירצחה, והותירה אחריה הורים, בעל וארבעה ילדים.

גם לאחר סיום הלימודים במכללה שמרה אמיתי על קשר חם מאוד עם אנשי המכללה. על מנת להנציח את דמותה ופועלה, ולהנחיל לדורות הבאים את מורשתה החינוכית, החליטו בני משפחתה ובראשם אליעזר בעלה, להקצות מלגות על שמה לסטודנטיות מהמכללה.

מידי שנה ניתנות בשם המשפחה חמש מלגות, כשהשנה זכו למלגות ההצטיינות הסטודנטיות כרמית כהן, תמר ליבוביץ, שרה זית  ואוריה כהן, והחמישית משמשת לצרכים שוטפים לסטודנטיות נזקקות.

אליעזר שכאמור מידי שנה מחלק את המלגות לסטודנטיות ציין כי "אני כל פעם מתרגש מחדש כשאני מגיע כאן למכללה. מה שייחד את מירי זו העובדה שהיא לעולם לא עשתה שקר בנפשה. היא ידעה להתייחס לכל תלמיד כאילו הוא הדבר היחידי שקיים עלי אדמות ופשוט אהבה כל תלמידה והתייחסה אליה באהבת אמת".

פרופ' אבי לוי סיפר כי "שתי תכונות אפיינו את מירי יותר מכל. האחת זו תכונת החסד האדירה והשנייה היא הנחישות. אף פעם לא לוותר למרות שהיו לה כל הסיבות האובייקטיביות לכך, שכן, בעלה כאיש ביטחון לא שהה בבית והצורך לנסוע מדי בוקר באוטובוס ממוגן בדרכה לאולפנה בנווה דקלים, שבה לימדה.

"גם ברגעים קשים תמיד ידעה לזכור להביא את הממתק לתלמידה שקצת חסרת מצב רוח, את העוגה לעובדת היולדת, שלצידה, ולהכין אוכל מיוחד לחיילים במחסומים. תמיד לתת לכל אחד את ההרגשה כאילו הוא המשימה היחידה שעומדת בעולמה", הוסיף.

הרב שמעון אמור, רב המכללה, אמר בטקס "כשאני שואל את עצמי איך אזכור את מירי יש לי זיכרון אחד גדול, סידור התפילה שלה, שבו לצד התפילה הקבועה והסדורה, היו הערות בכתב ידה, והיא הייתה מתפללת בנוסף לתפילה הרגילה גם בתפילה אישית מליבה. אותה תפילה שבאה מהמקום הטבעי ביותר שממנו אדם יכול להתפלל באופן אישי ולבקש עזרה מהקב"ה בלשונו.

"מירי נמצאת איתנו קרוב בליבנו. כאם לארבעה ילדים מירי חייתה בצל הסכנה מתוך אמונה מלאה בצדקת דרכה ובזכותנו כעם לשבת בארצנו. הייחודיות שלה הייתה היכולת הנדירה לתת לכל אדם את ההרגשה שהוא היחידי שעומד בראש מעייניה".