שוב התרשלות של מוקד 100?

הצעיר מדימונה שניסה לרצוח ערבים התקשר למשטרה באמצע מסע הדקירות ודיווח: "הרגתי מחבל".המוקדן היה אדיש ולא התייחס כלל לדיווח.

אלירן אהרון , כ"ו בחשון תשע"ו

שוב התרשלות של מוקד 100?-ערוץ 7
זירות האירוע בדימונה, הבוקר
צילום: חטיבת דובר המשטרה

הקשר המשטרתי חושף התרשלות של מוקד 100. מסתבר כי לאחר שהצעיר המעורער בנפשו מדימונה דקר ערבי הוא התקשר למשטרה ודיווח כי פגע במחבל.

המוקדן המשטרתי התייחס לשיחה זו באדישות ולמעשה חרף העובדה כי ידע קודם לכן שיש פיגוע במקום, התעלם מתוכן השיחה. השבוע תבקש המשטרה להאריך מעצרו של הצעיר עד לתום ההליכים נגדו ועורך דינו איתמר בן גביר מבקש לשחררו בתנאים מגבילים.

בן גביר הגיב לנשמע בקלטות ואמר, "מעבר לעובדה כי עולה מהן שמוקד מאה שוב פעל ברשלנות הרי זועקת מן האדמה העובדה שמרשי לא אחראי למעשיו, ומספיק לשמוע את ההקלטות, ואת צורת השיחה שלו עם המוקדן. 

"מכל מקום, אני אבקש לשחרר את מרשי, בדיוק כפי שהערבייה מעפולה שהחזיקה סכין שוחררה והפרקליטות טענה כי היא לא אחראית למעשיה. על אחת כמה וכמה במקרה שלנו", הוסיף. 

נציין כי כתב האישום נגד הנער בן ה-17 שדקר ארבעה ערבים בדימונה מייחס לנער ביצוע ארבע עבירות של ניסיון לרצח, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ופציעה בנסיבות מחמירות על רקע גזעני. בכתב האישום נטען כי בתשעה באוקטובר, זמן קצר לפני השעה 08:30 בבוקר, החליט הנער לגרום למותם של אנשים ממוצא ערבי.

לצורך כך, הצטייד הנער בחמישה סכינים, וכן במברג ובמפתח שוודי ובהמשך יצא מביתו, איתר אדם ממוצא ערבי, עובד נקיון של עיריית דימונה, שעבר ברחוב עם עגלה ומטאטא, רץ לעברו עם סכין, דקר אותו מספר דקירות ונמלט מהמקום, כשהוא השאיר את הסכין נעוצה בגבו של העובד. הנער חזר לביתו, התקשר למוקד המשטרה ודיווח כי הרג מחבל.

זמן קצר לאחר מכן, יצא הנער פעם נוספת מביתו וליד בית ספר תיכון בעיר, רץ עם סכין שלופה לעברם של שני עובדי בניין מטעם העירייה שעבדו סמוך לבית הספר וכן לעברו של עובר אורח נוסף, דקר אותם מספר דקירות ונמלט.