סנאטורים לנתניהו: נילחם אתכם נגד החרם

ראש הממשלה נועד עם הנהגת הסנאט בנוגע לכוונה האירופית לפרסם היום הוראות לסימן מוצרים. לפני חזרתו הוא יוועד עם ג'ון קרי.

ניצן קידר, וושינגטון , כ"ט בחשון תשע"ו

ראש הממשלה בנימין נתניהו יוועד היום (רביעי) עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, לפגישת המשך שנקבעה לאחר השיחה המוצלחת עם הנשיא ברק אובמה.

אחד הנושאים המרכזיים שיעלה נתניהו הוא ההודעה האירופית הצפויה, שעלולה להתפרסם כבר היום, על סימון מוצרים מיהודה ושומרון ורמת הגולן.

נתניהו יבקש מקרי שיפעל שכל גורמי הממשל יגנו בצורה רשמית את ההודעה ויפעלו גם באופן אקטיבי נגד מימושה, כולל התערבות בזירה הבינלאומית.

קרי ינסה למצוא יחד עם נתניהו דרכים לנסות למצוא מכנה משותף כלשהו שיאפשר את חידוש השיחות עם הפלסטינים, גם בדרג נמוך בשלב ראשון, וזו היתה מטרת הפגישה המקורית. הוא יאמר לנתניהו שפעילות בכיוון זה, תאפשר לאמריקנים להילחם בחרמות, בעיקר באירופה, ולומר שישראל מצידה עושה הכל בנושא המשא ומתן המדיני.

בהודעה שעשויה להתפרסם במהלך היום, ייכתב כי מעתה יש המלצה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, מרמת הגולן ומכל שטח שנחשב "כבוש" מבחינת האירופים. בשלב הראשון יהיה מדובר בהמלצה בלבד, וכל מדינה תחליט אם ליישם אותה בפועל.

הלילה נועד ראש הממשלה בבניין הסנאט בוושינגטון ונפגש עם סנאטורים בכירים, דמוקרטים ורפובליקנים. בין הנוכחים היו  הסנאטורים מיטש מקונל, הארי ריד, דיאן פיינשטיין, טום קוטון, בוב קורקר, ריצ'ארד בלומנטל ומייקל בנט.

ראש הממשלה ביקש מהסנאטורים משתי המפלגות להתגייס ולעזור כנגד כוונת האיחוד האירופי לסמן מוצרים, ולסייע במלחמה בקמפיין ה-BDS בארה"ב בעיקר, ובעולם כולו.

הסנאטורים הזכירו את המכתב ששלחו בתחילת השבוע 36 מחברי הבית לפדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, וכן את יוזמות החקיקה שלהם בארה"ב נגד תופעת ה-BDS.

הסנאטורים הביעו הבנה לצרכים הביטחוניים הגוברים של ישראל ושבו ואמרו כי ארה"ב צריכה לשמור על היתרון הצבאי הייחודי של ישראל.