חשבון נפש קהילתי

חג הסיגד הנחגג השבוע, ובו בחרנו לקיים את המיזם, הוא חג לאומי שנסב סביב חשבון נפש קהילתי.

אביעד פרידמן , כ"ט בחשון תשע"ו

חג הסיגד
חג הסיגד
פלאש 90

דוד אלעזר צעד מאות רבות של קילומטרים במדבר והוא בן 12 שנים בלבד. מול עיניו ראה עיר עטופת אור וזהב - ירושלים.

עוד לפני שמשפחתו עשתה את המסע לא"י. סיפרו לו שאתיופיה אינה הארץ שלו ושיבוא יום וכולם יחזרו לירושלים. שם היבול גדל כמעט מעצמו, הדבש ניגר כמי הנהר והחלב זורם בנהר החלב.

כשהגיע זמן המסע, היה זה לאחר תקופה של הפיכות צבאיות באתיופיה ניסיון לעזוב נחשב כבגידה. את בני משפחתו, סביו, ואביו ודודיו, חקרו ואסרו כמה פעמים. ובכל זאת, למרות הסכנה משפחתו לקחה את מטלטליה והחלה במסע המ...פרך לישראל דרך סודן.

המסע לווה במקרי מוות רבים, החלשים לא שרדו, המבוגרים הלכו בקושי, נשים כרעו ללדת וילדים בני יומם נולדו במדבר. רבים מתו בצעדה לישראל ונטמנו במדבר ללא קבר או מצבה. ילדים התייתמו, הורים איבדו ילדיהם, שודדים ומדריכי דרך תאבי בצע פגעו במשפחות הצועדות. גם בזו של דוד. סופו של הסיפור שמח, דוד עלה לישראל התגייס לצה"ל ויצא כחייל לעזור בעליית בני אתיופיה במבצע שלמה.

דוד זוכר הכול . דוד זוכר אבל עם ישראל לא. רובנו ככולנו לא שמענו על כך מעולם.

כפי שפרעות ימי הבינים באירופה, גירוש ספרד האינקוויזיציה, השואה, כל אלו הם ההיסטוריה שלנו, כך גם המסע ההירואי והציוני לא"י של יהדות אתיופיה, התרבות העשירה שאבדה, הרדיפות והאובדן, כל אלו הם גם ההיסטוריה של כל עם ישראל. לא רק של דוד אלעזר.

דוד הוא אחד מ-100 ישראלים יוצאי אתיופיה שבשבוע הזה מספרים את סיפורי המסע שלהם השזור בסיפורה ההיסטורי של קהילה יהודית בת אלפיים חמש מאות שנה, ב-100 בתים ומרכזים קהילתיים לאלפי אנשים בכל רחבי הארץ.

מיזם זה, בשם "סיפור על הדרך", של החברה למתנ"סים הארצית, שנולד מתוך רעיון נפלא של עו"ד דוד אבטה בן העדה ורעייתו הדס, הגיע מתוך קהילת יוצאי אתיופיה ונועד לצאת את גבולות העדה ולכלול את כל גווני החברה הישראלית, לעודד היכרות, הבנה ושותפות.

דוד ספר את סיפורו המופלא אמש בערב מרגש במתנ"ס בקרית משה ברחובות. כל הקהל התרגש מסיפור זה. לא היה זה קהל רגיל. היה כאן שילוב של פעילי המתנ"ס, נציגי כל תנועות הנוער מהשומר הצעיר עד בני עקיבא, גרעין נח"ל שפעיל בשכונה מכינה קדם צבאית ועוד עשרות ישראלים שעלו מאתיופיה.

כמו כל הקהל, גם שר החינוך נפתלי בנט שכיבד אותנו בנוכחותו בערב זה ושהיה שותף מרכזי בהרמת הפרויקט, התרגש. נפתלי שמורגל בהופעות לפני קהל בארץ ובעולם עמד נרגש וחיבק את דוד ואת הוריו, ששמעו לראשונה, עם כל הקהל הרב, את בנם מספר את חווית העליה שלו מילדות לבגרות.

מיזם יחודי זה תפקידו לקדם את כולנו כחברה. ממקום של חוזק הערכה היכרות ולמידה זה את זה וזה מזה. "סיפור על הדרך" נועד שנכיר כולנו את המחיר, הגבורה והדרך אשר עברו אחינו בדרכם לישראל.

חג הסיגד הנחגג השבוע ובו בחרנו לקיים את המיזם, הוא חג לאומי שנסב סביב חשבון נפש קהילתי. חג הסיגד הוא הזדמנות נפלאה לצמוח מהמחאה הצודקת של בני העדה האתיופית על אפליה וקיפוח לכיוון החובה והזכות להכיר בתרומתם ובחשיבותם לחברה הישראלית.

על כולנו לדעת שישראלים להקשיב לסיפור שלהם, כי הסיפור שלהם הוא הסיפור של כולנו.

הכותב הוא יו"ר החברה למתנ"סים