אירופה משלמת את מחיר קידוש הליברליזם

מומחית לתאי הטרור המוסלמי באירופה רואה במדיניות שקידשה אירופה ובראשה חופש הביטוי והליברליזם מדיניות המסייעת לטרור המוסלמי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ו

אירופה משלמת את מחיר קידוש הליברליזם-ערוץ 7
כוחות ביטחון בפריז לאחר מתקפת הטרור
צילום: Benoit Tessier, רויטרס

ד"ר אמירה הלפרין ממכון טרומן באוניברסיטה העברית מנתחת ביומן ערוץ 7 את המציאות האירופית שהובילה לגל הטרור המוסלמי שתוקף את היבשת בכלל ואת צרפת בפרט.

ד"ר הלפרין מציינת בפתח דבריה כי לסוגיית הטרור המוסלמי באירופה נחשפה בהיותה כתבת התכנית 'פנורמה', כאשר סיקרה את הפיגוע ב'מייקס פלייס' ואז התוודעה למציאות המורכבת באירופה. "מה שראיתי ולמדתי זה הסובלנות הבלתי ניתנת לתיאור של מדינות אירופה, בעיקר בבריטניה, מדיניות שתורמת ומחזקת את תאי הטרור באירופה".

על ההסתה הבלתי מטופלת של אירופה היא מספרת כיצד בשם זכות הדיבור וחופש ההתבטאות ניתנת אפשרות כמעט חופשית למחבלים להסית באוניברסיטאות נגד ישראל ונגד אירופה. כך גם במסגדים וההסתה הולכת ומתרחבת ללא מענה של ממש מצדן של הרשויות האירופיות המקדשות את זכות הדיבור כחלק מהעקרונות האירופיים עליהם שמרה היבשת בדבקות עשרות שנים.  על כל אלה מתווסף גל הפליטים מסוריה, גל שמביא איתו שאלות של מדיניות אירופיות, כיצד ניתן לקלוט את המהגרים ולסייע להם מבלי שיהפכו למקור חיזוק עבור אותם תאי טרור.

לדבריה "הפתרון הוא לא רק בצד המדיני צבאי, אלא בנושא הרבה יותר רחב – מיגור ההסתה שקיימת בעולם ובאירופה. אלו מחבלים שגרים באירופה וחלקם לומדים במקומות מבוססים וטובים, חלקם עובדים במקומות מבוססים", היא אומרת ומציינת כי היכרות זו עם המערכת האירופית משמשת לאותם מסיתים כר נרחב להגברת וחיזוק תאי הטרור המוקמים ברחבי היבשת.

"הפעילות צריכה להיות הרבה יותר משמעותית. מסתבר כעת שעל אחד המחבלים ידוע היה על פעילות הסתה ולא נעשה כלום נגדו. כך קרה גם כאשר ראיינתי את משפחת המחבל מה'מייקס פלייס', אנשים מהמסגד שלו וקציני מודיעין בריטיים שאמרו לי שידענו שיש במסגדים פעילות טרור ופצצות, אבל החקירות לא הובילו לכלום ולא נעשה כלום. רק עכשיו אותו טרוריסט הוסגר לארצות הברית".

מוסיפה ד"ר הלפרין וקובעת כי מקור הבעיה הוא בין השאר החשש של הפוליטיקה האירופית לפגוע בקול המוסלמי שהופך משמעותי מאוד באירופה. "לא ניתן להתעלם מהקול הזה. זו קהילה גדולה חזקה ומעורבת פוליטית וצריך לדבר גם עם המתונים שם. הממשלה לא יכולה לפעול באופן חד משמעי נגד תאי הטרור כי רוצים את קולות הבוחרים".

מעבר לכך, היא מוסיפה, מונעת את המאבק האפקטיבי בטרור "המדיניות הליבראלית של מתן חופש דיבור שניתן בצורה מאוד ברורה. האירופים לא יוותרו על חופש דיבור למישהו גם כשמדובר בהסתה. הדבר השלישי הוא המדיניות של מקלט מדיני וסיוע למי שנמצא בסכנה במקום מולדתו".

לטעמה כעת נראה שמאוד קשה יהיה לאירופה לחזור כמה צעדים לאחור, לאחר שאותו חופש מהווה חלק בלתי נפרד ממנה ומהמדיניות אותה היא נושאת כדגל. "יש בעיה גדולה מאוד לחזור אחורה. הצעדים שנעשו עד עכשיו היו לא משמעותיים".

לדבריה של ד"ר הלפרין הטבח האחרון בפריז מהווה עליית מדרגה גם בתודעה הצרפתית שכן עד כה תירצו ברחוב הצרפתי את הפיגועים סיבות חיצוניות. כאשר התרחש הרצח ב'שארלי הבדו' נטען שמדובר בפיגוע המכוון כלפי מי שמדבר נגד האיסלאם ונביאו. כאשר היה הפיגוע ב'היפר כשר' הוסבר הדבר כפיגוע נגד יהודים, "אבל כאן זה נגד המערב ונגד מי שנאבק במדינה האסלאמית".

להערכתה מקום הפיגוע והעיתוי גם הם אינם מקריים. "מדובר במקום תיירותי שבו בוצע פיגוע שנועד להפחיד ולהפריע לשגרה. העיתוי הוא יציאת אובמה לועידת המדינות המתועשות. הם רוצים להסית את תשומת הלב של מנהיגי העולם לעניין שלהם. הם יודעים כיצד לזכות בתשומת הלב התקשורתית ולכן אירופה מתמודדת עם בעיה מאוד גדולה היום".

הלפרין מוסיפה ואומרת כי "לאירופה מאוד קשה כעת, במיוחד בגלל זרם הפליטים שמגיעים מסוריה, ובגלל הלחימה הצרפתית נגד דאע"ש. המצב נהיה חמור יותר. הדרך להבנתי היא החובה לעצור את מה שקורה בפנים – לעצור את פעילות הטרור מיידית. כל נושא החקיקה ייקח זמן, אבל זו הדרך היחידה. מאבק מקומי מול פעיל דאע"ש יניב סיכוי קטן להצלחה".