היועמ"ש ויינשטיין. עוקף סמכויות?
היועמ"ש ויינשטיין. עוקף סמכויות?פלאש 90

האם אי אפשר להיות ספורטאי ודתי במדינת ישראל? כך שואלים בתנועה למדינה יהודית. 

אמש עתרה התנועה בשם שחקני הכדורגל הדתיים בליגות הכדורגל השונות לבג"ץ בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא משחקי הכדורגל בשבת. 

כזכור, נושא משחקי הכדורגל בשבת תפס את הכותרות בפתיחת העונה הנוכחית כשמנהלת הליגה פרסמה בסמוך לתחילת העונה את מועדי המשחקים בליגה הלאומית, הליגה השניה. על פי פרסום לוח הזמנים עלה כי בניגוד לנהוג בשלוש השנים האחרונות, משחק אחד מתוך משחקי הליגה הלאומית יתקיים ביום שבת.

שחקני הכדורגל מהליגה הלאומית זעמו על פרסום הלוח בהתראה כה קצרה בעיקר בשל העובדה כי אלה משחקים בליגה השניה בשל האפשרות להישאר כדורגלן ודתי, כשכאמור היה נהוג שם שלא לקיים משחקים ביום השבת. 

מאבקם של השחקנים הגיע לבית הדין לענייני עבודה, שם פסקה השופטת אריאלה גילצר-כץ כי אכן חל איסור לקיים משחקים בשבת ולהעביד אנשים ללא קבלת אישור בכתב משר הכלכלה, אריה דרעי.

שר הכלכלה דרעי כמובן לא חתם על אישור זה, ועתיד הכדורגל היה בספק. במנהלת הליגה אמרו כי אם לא יקבלו אישורים לקיים את המשחקים בשבת, ישביתו את הליגה.

לבסוף, בהתערבות היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין ובתמיכת שרת התרבות והספורט מירי רגב, ביטלו אלה את פסיקת השופטת גילצר כץ בדבר איסור קיום המשחקים בשבת, ומשחקי הכדורגל שבו להתקיים ביום המנוחה.

כאמור, אמש הגישו בתנועה למדינה יהודית עתירה לבג"ץ כנגד היועמ"ש ויינשטיין ושרת התרבות והספורט רגב, בטענה כי אלו התנהלו שלא כחוק בנושא. השופטת אסתר חיות נעתה לבקשת התנועה והעבירה את ההכרעה בנושא לדיון בפני הרכב של שלושה שופטי בג"ץ.

בכתב התביעה של התנועה למדינה יהודית שהוגשה לבית המשפט נכתב כי "התנועה למדינה יהודית מבקשת להורות ליועץ וינשטיין לאכוף את חוק שעות עבודה ומנוחה, האוסר על העסקת עובדים בשבת ללא היתר משר הכלכלה".

לדבריהם, בית הדין האזורי לענייני עבודה קבע כי המשחקים בשבת מפרים את החוק, ועל כן "אם וינשטיין סבור שאין לאכוף את החוק, עליו להתייצב בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב ולא לעקוף בחוסר סמכות את החלטת בית הדין".

דרישת התנועה למדינה יהודית היא כי בג"ץ יורה למשרד הכלכלה לחלק קנסות מנהליים בהיקף של כ-36,000 שקלים על כל הפרה של חוק שעות עבודה ומנוחה מצד מנהלת הליגות לכדורגל וההתאחדות לכדורגל.

לדברי ראשי התנועה, מאחורי דרישתם עומדים מאות כדורגלנים המשחקים בליגות הכדורגל השונות, החל מזו הבכירה ועד לליגות הנמוכות. עו"ד ישראל פז, המייצג את התנועה בעתירה אמר כי "קשה לקבל שדווקא במדינה יהודית אדם לא יוכל להיות גם שומר שבת וגם ספורטאי".