הצע"ח: דרישות תשלום בדואר- רק לאחר 45 יום

חברי כנסת הגישו הצעת חוק הדורשת להאריך ל-45 ימים את מועד מניין הימים לתשלום הודעות קנס וחשבונות.

ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשע"ו

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני
צילום: פלאש 90

על רקע השירות הירוד של דואר ישראל והעיכוב במשלוח דברי דואר לנמנעים, הגישו חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב (יהדות התורה) וח"כים נוספים הצעת חוק הדורשת להאריך ל-45 ימים את מועד מניין הימים לתשלום הודעות קנס וחשבונות.

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת כהוראת שעה, עד אשר שירות הדואר יתייצב.

מכתבי התראה לתשלום וקנסות של הרשויות השונות בהם משטרת ישראל, רשויות המס וכדומה, משוגרים כיום לנמענים וניתנת להם ארכה לתשלום למועד של מספר ימים מיום הדפסת המסמך. אלא שלנוכח הידרדרות שירותי הדואר בשנה האחרונה והעיכוב הרב בהגעת דברי הדואר ליעדם, קורה לא אחת שדרישות התשלום מגיעות לנמען לאחר תום המועד לתשלום ולפיכך צוברות קנסות וריביות פיגורים.

על פי הצעתם של חברי הכנסת גפני ומקלב, בכל מקום בו נקבע כי דבר דואר שנשלח הגיע ליעדו תוך תקופה מסוימת, ייחשב שדבר הדואר הגיע ליעדו רק אחרי 45 ימים – וממועד זה יחל מניין הימים לתשלום קנסות.

"בעקבות הרפורמה בדואר צומצמה חלוקת דברי דואר לבתי התושבים באופן דרסטי, כאשר דברי דואר שנשלחים מגיעים ליעדם באיחור רב של שבועות ולעיתים חודשים. אנשים מאבדים את אמונם בדואר. לא אחת קורה שכאשר דברי הדואר הגיעו ליעדם הם הפכו ללא רלוונטיים כמו הזמנות לשמחות ואירועים שהגיעו לאחר האירוע, שוברים וכדומה", אומר ח"כ מקלב.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "דיונים שהתקיימו בכנסת ובוועדות הכנסת במטרה לפתור את האיחורים בחלוקת דברי הדואר לא הועילו, ונראה כי המצב אינו משתפר אלא אף הולך ומחמיר. בחודשים האחרונים מאות אלפי אזרחים חויבו בתוספת קנסות, ריביות, הוצאות גביה וכיוצא באלו, מכיוון שההודעות לתשלום שנשלחו אליהם באמצעות הדואר, הגיעו לייעדם לאחר זמן רב – ולכן מוצע השינוי כהוראת שעה עד ליום 1.1.2017".