סערה חדשה: חל איסור להופיע עם אלמנטים דתיים

על גבי חולצות קבוצות הכדורגל והכדורסל של קריית גת, הממומנות על ידי העירייה, מופיע הכיתוב, "אין עוד מלבדו". במנהלת מאיימים לתבוע

נרי וייס , כ"ט בחשון תשע"ו

חה"כ זוהר. מראשי הקבוצה הדרומית בעבר
חה"כ זוהר. מראשי הקבוצה הדרומית בעבר
צילום: אדי ישראל

אחד מהאמצעים בעזרתם מגייסים קבוצות ספורט רבות כספים לטובת הקבוצה, היא חולצת השחקנים. קבוצות רבות נעזרות בספונסרים התורמים לקבוצה תמורת פרסום שמם והעסק שלהם, ובדרך כלל שמם מתנוסס על גבי חזית חולצת השחקנים שכן זהו המקום הבולט ביותר ומשמש כשטח פרסום מועיל.

עד לפני שנים לא רבות, הקבוצה המקצוענית היחידה בעולם שלא נעזרה בספונסרים לטובת הקבוצה הייתה ברצלונה הקאטלונית, אך גם היא נשברה וכיום מפרסמת את חברת התעופה הקטארית. 

בספורט הישראלי ישנן שתי קבוצות שאינן נעזרות כלל בתמיכת גוף אחר מלבד העירייה שלהן, מדובר בשתי הקבוצות של קריית גת, זו שבכדורגל המשחקת בליגה הלאומית וזו שבכדורסל המשחקת בליגת העל הבכירה.

למעשה, שתי הקבוצות ממומנות על ידי העירייה וללא אף מפרסם זר. משכך, החליטו בעירייה כי על גבי חולצות השחקנים יתנוסס הכיתוב איתו מזוהים שתי הקבוצות ותושבי העיר כולה, "אין עוד מלבדו".

לדברי בכיר בעיריית קריית גת, הכיתוב מסמל את מה שמאמינים בו בעירייה ואת היותן של שתי הקבוצות שומרות שבת.

ההחלטה שבוצעה בהנחיית ראש העיר אבירם דהרי, עוררה כעס רב אצל חברי כנסת וראשי ענפי הכדורסל והכדורגל בארץ.

הראשון להזדעק על הכיתוב היה חבר הכנסת יואל רזבוזוב ממפלגת 'יש עתיד'.  ח"כ רזבוזוב, ספורטאי לשעבר בעצמו, הוציא מכתב למבקר המדינה בו הוא דורש לבדוק את הכספים המגיעים מהרשויות לקבוצות הכדורסל בכלל ובפרט לזו של מכבי קריית גת. 

"מדובר במקרה הזוי בו בכירי הרשות המקומית משתמשים בכסף ציבורי, שנלקח מתושבי העיר, כאילו היה זה הכסף הפרטי שלהם", כתב בזעם ח"כ רזבוזוב במכתבו.

"אני לא נגד תמיכת העירייה בקבוצת הספורט של העיר, אך התנהלות זו הם רק פוגעת בקבוצה", כתב חבר הכנסת. "במקום לתמוך בקבוצה ולהשאיר את שטח הפרסום על מדי המשחק פנויים לספונסר פרטי, העירייה מתנה את התמיכה שלה בכיתוב דתי, כאילו אלוהים או הדת היהודית שייכים רק לה".

חבר כנסת אחר שיצא להגנתה של הקבוצה, הוא ח"כ מיקי זוהר מהליכוד. עד שנכנס לפוליטיקה הישראלית, שימש ח"כ זוהר בוועד המנהל של קבוצת הכדורסל מקריית גת, ומי שאחראי להגעתה אל ליגת העל הבכירה. ח"כ זוהר השיב לרזבוזוב כי "קשה להבין מדוע רזבוזוב בוחר לתקוף את האמונה היהודית". עוד הציג ח"כ זוהר לרזבוזוב "כאחד שהבטיח לסייע לספורט, לעסוק בעשייה אמיתית ולא ברדיפה דתית של אנשים שמאמינים בקדוש ברוך הוא".

כאמור, לא רק קבוצת הכדורסל של העירייה חוטפת בשל הכיתוב הדתי על גבי חולצות השחקנים, כי אם גם זו השייכת לענף הכדורגל, המשחקת בליגה הלאומית, הליגה השניה.

במנהלת הליגה לא אוהבים בלשון המעטה את הכיתוב הדתי, ולאחרונה שלחו מכתב התרעה לראשי קבוצת הכדורגל בו נכתב כי "על פי התקנון, על חזית החולצה חובה לשאת אופי מסחרי בלבד".

עוד אמרו במנהלת הליגה, כי "לכיתוב בעל אלמנטים דתיים, אין מקום על מדי קבוצות הכדורגל המקצועניות".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il