"עכו – מבט מדרום" -

"עכו – מבט מדרום" היא התמונה הזוכה בתחרות הצילום "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת"

תגיות: תמונות
קובי פינקלר - ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ו

"עכו – מבט מדרום" - -ערוץ 7
"עכו מבט מדרום"
צילום: יגאל ד.

תחרות הצילום הבינ"ל "ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת" (Wiki Loves Monuments) הגיעה לסיומה.

במסגרת התחרות לצילום ותיעוד של אתרי מורשת, הועלו והתווספו למאגר התמונות של וויקישיתוף 231,449 תמונות על ידי 6,619 משתתפים מ- 31 מדינות ברחבי העולם. בישראל התקיימה התחרות בהובלת עמותת ויקימדיה ישראל והיא מוקמה במקום התשיעי בין המדינות בעולם בהעלאת תמונות, עם 5,619 תמונות חדשות של אתרי מורשת ברחבי הארץ, שהועלו על ידי 146 משתתפים.

התמונה הזוכה במקום הראשון, ובפרס של 3,000 ₪ היא תמונתו של יגאל ד. "עכו מבט מדרום". במקום השני ובפרס של 2,000 ₪ זכה תומר אליאש עם תמונתו "כיפת הסלע בירושלים" ובמקום השלישי ובפרס של 1,000 ש"ח זכתה תמונתו של איליה קריבורוק "פלמינגו על רקע מבצר עתלית".

פלמינגו בעתלית אליהו קריבורוק

תחרות ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת התקיימה שנה חמישית בעולם ורביעית בישראל. מטרת התחרות להגביר את המודעות לאתרי המורשת וחשיבותם ולהרחיב את מאגר התמונות החופשיות בוויקישיתוף. עד היום הועלו במסגרת התחרות למעלה ממיליון תמונות מכל העולם, מתוכן כ- 26,000 תמונות בישראל.

במקום הרביעי זכה תומר אליאש עם תמונתו "תחנת הכח רידינג בבוקר חורפי", במקום החמישי יגאל.ד עם תמונה של נמל יפו. יהודית עלאיוף זכתה עם תמונתה "ליפתא באביב" במקום הששי.

התמונה "מצודת נמרוד בשלג" של דימה גאלין, זכתה במקום השביעי ובפרס מחוז צפון של 1,000 ₪. למקום השמיני הגיע תמונתו של זאקרי קצון וואנג "מוזיאון רוקפלר". במקום התשיעי "מגדל כנסיית דורמיציון" והתמונה "עין עבדת" של ניסן חנניה זכתה במקום העשירי ובפרס מחוז דרום של 1,000 ש"ח. בפרס עבור צילום קטגוריית בתי כנסת זכה אברהם גרייצר ב- 1,000 ₪ עם תמונת בית הכנסת העתיק בארבל.

עשר התמונות המובילות בתחרות, יתמודדו בתחרות הבינלאומית, בה צוות השיפוט הבינלאומי יבחר את התמונות הטובות ביותר מבין כל המדינות המשתתפות, ויעניק פרסים נוספים. הפרס הראשון הוא מלגת נסיעה לכנס ויקימניה 2016 - כנס תנועת ויקימדיה העולמי שיתקיים השנה באיטליה.

התחרות התקיימה במהלך ספטמבר / אוקטובר בישראל, ביוזמת ובהובלת עמותת ויקימדיה ישראל ובחסות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. שותפים נוספים בתחרות הם רשות העתיקות, בית הספר לצילום גליץ וקרן World Jewish Heritage. במהלך התחרות התקיימו גם סיורים מודרכים בחלק מהאתרים.

במסגרת התחרויות שהתקיימו בארבע השנים האחרונות, האתר המצולם ביותר בישראל הוא נמל יפו, ולאחריו נמל תל אביב. בשנה שעברה נבחרה למקום הראשון בתחרות בישראל תמונה של אתר מבצר מונפורט בזריחה, שגם זכתה במקום ה-5 בתחרות הבינלאומית.

"התחרות מסייעת רבות בהרחבת מאגר התמונות החופשיות, לשימוש ללא עלות עבור הקהל הרחב. אנחנו גאים מדי שנה להמשיך את המסורת ולהרחיב את מספר התמונות החופשיות שמציגות את ההיסטוריה ונופיה של ישראל ומתפעלים כל שנה מחדש מההיענות של הציבור לתחרות זו", אמר דרור לין, רכז התחרות בעמותת ויקימדיה ישראל.

לצפייה בתמונות: ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת.