ריבלין בועידה
ריבלין בועידהצילום: תומר אפלאום

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הבוקר (חמישי) את ועידת השלום של "הארץ", והתייחס למחלוקת בנושא ההיפרדות מהפלסטינים.

"נראה ששני צידי המפה הפוליטית זנחו את העובדה שערביי ארץ ישראל הפלסטינאית כבר כאן. הם כאן, שכן היו בעבר כאן, והם אינם הולכים לשום מקום, כפי שאנחנו מאמינים שאנחנו לא הולכים לכל מקום", קבע ריבלין. "הפרדה או גדר לא יעלימו אותם. הפרדה לא תהפוך אותם לבלתי נראים או לבלתי עוינים כפי שארץ ישראל השלמה לא תהפוך אותם לחברינו".

הנשיא התמקד בקונסנזוס הקיים כיום בין ימין לשמאל, כשאמר כי "שוכן פה עם מפוכח ובוגר, עם שבמציאות אכזרית אינו הולך אחר משיחיות, אלימות וגזענות.ביחס לסכסוך בשדרה המרכזית של החברה הישראלית התפתחה הסכמה על התפתחות יסוד חיוני, על השכונה הקשה בה אנו חיים. יחד עם זאת לפיכחון הזה, חסרה קומה נוספת, לא מספיק להישיר מבט אל המציאות המורכבת, מוכרחים לזהות גם כיצד ניתן לפעול בה, וכיצד נשפר את הסיכוי שאי פעם נוכל לחיות כאן יהודים וערבים".

ריבלין הוסיף, "לצערי שלום לא נוריש לילדינו. אבל אנחנו חייבים להוריש פריצת דרך בבניית האמון בין שני העמים כך שהם לא יתחילו כפי שאנחנו היום בנקודת אפס. הבנה זו חייבת להיות נקודת הפתיחה של הדיון הן בתל אביב והן בשומרון".

הנשיא התייחס גם למתרחש כיום במזרח ירושלים. "מזרחה של ירושלים הוא המשל והנמשל לשיתוק מימין ומשמאל. קרוב ל20 שנה נמצאת ירושלים בריבונות ישראל. התוצאה אחת, בשם הויכוח על פתרונות עתידים הקפאנו והדחקנו את הטיפול במזרח ירושלים והפקרנו את בטחונם של התושבים. יותר מ-70 אחוז חיים מתחת לקו העוני במזרח ירושלים".

"אנו חייבים לבודד את המחלוקת המדינית על גבולותיה של מדינת ישראל, ולחתור להסכמה רחבה. אסור לנו לאפשר לרגשות הקשים להשתלט על השכל שלנו, על האחריות שלנו. משימתו של הדור הזה הוא לבנות אמון בין ערבים ויהודים", הדגיש.

ריבלין פנה גם לבני נוער הפלסטינים המבקשים לדקור עוברי אורח יהודים, ואמר כי "דרך המוות אינה מוצא. יותר מדי שנים הדם זורם ברחוב, החיים חשובים, החיים שלנו חשובים, חייכם חשובים. אל תיתנו לתרבות הפורנוגרפיה של דאעש להשפיע עליכם המאבק הזה מדמם כל כך שעוד מוות לא יכריע אותו. בחרו בחיים. בחרו בתקווה לעתיד אחר. למען עתיד העם שלכם".