הריסת בתי חוטפי הנערים
הריסת בתי חוטפי הנעריםדובר צה''ל

אור ירוק: בג"ץ דחה הערב (חמישי) שמונה עתירות שהוגשו נגד הריסת בתיהם של תשעה המחבלים שרצחו את בני הזוג נעמה והרב איתם הנקין הי"ד, מלאכי רוזנפלד הי"ד ודני גונן הי"ד.

השופטים, הנשיאה מרים נאור, השופט נעם סולברג והשופט חנן מלצר, החליטו לקבל עתירה שנוגעת לאחד המחבלים שרצח את רוזנפלד, בטענה שאין זיקה מספקת בין המחבל -עבדאללה מניר צאלח אסחאק, לבין המשפחה המתגוררת בבית.

''תכלית התקנה היא הרתעתית, ולא עונשית", כתבה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור. ''תכלית זו הוכרה כתכלית ראויה. הריסת בתים היא אמנם בגדר צעד חריף וקשה, בעיקר משום פגיעתו בבני משפחתו של המחבל אשר לעתים לא סייעו בידו ולא ידעו על תכניותיו... לעתים אין מנוס מלעשות בה שימוש".

לדבריה מדובר בבתים של מחבלים שביצעו פיגועים אכזריים שבהם נרצחו ישראלים בדם קר. "החומר שהוצג לנו הניח את דעתי שחשש לפגיעה בבתי משפחות המחבלים יוצר הרתעה אצל מחבלים".

נציין כי העותרים טענו בין היתר כי מדובר בענישה קולקטיבית הנוגדת את המשפט הבינלאומי, והוסיפו כי בתי שכנים עלולים להיפגע כתוצאה מאותה הריסה. במהלך הדיון בבג"ץ, התחייבה המדינה, לפנים משורת הדין, לפצות את מי שנכסיו ייהרסו או יפגעו כתוצאה מהריסת בתי המחבלים. 

לקריאת ההחלטה לחץ כאן

נזכיר כי באחד הדיונים פרץ עימות בין הנשיאה נאור לדבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד. האם השכולה פנתה לשופטים ואמרה "הנרצחים הפכו לשקופים. הפכתם את הקורבנות לאשמים. אני שומעת כמה המשפחות של המחבלים מסכנות, אנחנו לא?".

השופטת נאור קטעה את דבריה של האם השכולה ואמרה לה: "גם לאם שכולה יש גבול במה שהיא יכולה לומר פה. הגברת לא תהפוך פה את הזכות שניתנה לה להטחת האשמות".

בפסק הדין ניסה ככל הנראה השופט חנן מלצר להקהות את רושמה של התקרית וכתב, "מוצא אני לנכון להזכיר את הדברים המרגשים והנוגעים ללב, שהושמעו בדיון, מפי אמו של דני גונן ז"ל, גב' דבורה גונן תבדל"א, ומפי אביו של מלאכי רוזנפלד ז"ל, מר אליעזר רוזנפלד יבדל"א.

"מעבר לתיאור יקיריהם שנרצחו, כאשר שירת חייהם בדמי ימיהם נפסקה, והמחשת האובדן הקשה שנגרם למשפחותיהם ולעם ישראל – הם ביקשו לתמוך בצווים שהוצאו ע"י המפקד הצבאי לא מטעמים של נקם, אלא משיקולים של הרתעה – כדי שאחרים לא יפגעו כמו ילדיהם וכמותם".

אמו של דני גונן הי"דחזקי
האם השכולה לאחר הדיון בעתירות, בחודש שעבר