חרם על ישראל? זה בכלל ''עניין טכני''

כך טוען בכיר באיחוד האירופי שמשתתף בוועידת עיתון 'הארץ'. ההסבר: "מדובר בהליך צרכני שאינו קשור לחרמות".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ו | עודכן: 20:23

אילוסטריה
אילוסטריה
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

פרננדו ג'נטליני, נציג מיוחד של האיחוד האירופי למזרח התיכון, מספק את ההסבר של הארגון לסוגיית סימון המוצרים מיהודה ושומרון ומרמת הגולן.

"כיוון שאני מכיר היטב את ישראל אני מבין את המורכבות והמטען של הנושא עבור הציבור הישראלי. אך לדעתי מדובר בעניין טכני בלבד שאינו קשור לחרם על ישראל מצד האיחוד האירופי ומדובר ביישום של הליך צרכני אשר מאפשר להבין טוב יותר מהיכן מגיעה הסחורה", טען ג'נטילי בוועידת עיתון "הארץ".

הוא גם ציין שההחלטה היא עובדה מוגמרת ואין כעת איך לשנותה, אלא צריך להביט לעתיד, כלשונו.

גם הממשל האמריקני יישר הערב (חמישי) קו עם האיחוד האירופי, וטוען כי סימון מוצרים מיהודה ושומרון ומרמת הגולן לא מהווה חרם על ישראל.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, מארק טונר אמר כי "ההתנחלויות אינן נחשבות מבחינתנו חלק ממדינת ישראל, ועל כן סימון מוצרים מהן, אינו חרם על המדינה".

הוא הבהיר כי מבדיקה שערכה מחלקת המדינה התברר שמטרת המהלך היא לספק לאזרחי האיחוד מידע מלא על המוצרים הנמכרים, כפי שמחייבים חוקי הארגון.

בכנס התייחס גם ניקולאי מלדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון לגל הטרור והמשיך את המגמה של הארגון בהטלת האשמה גם על ישראל.

"לכולם יש אשמה במצב הנוכחי. על הישראלים להתמודד עם סוגיות מציאותיות יותר ולהוביל צעדים ממשיים בשטח ואחר כך לבחון את התמיכה האזורית . כיצד יכירו במדינה יהודית אם אתם מכחישים את הפלסטינית. ואם מעוניינים בפתרון שתי המדינות  - ישראל ופלסטין או ישראל וההתנחלויות".

בעניין הפלסטיני סיפק בוועידה השגריר האמריקני בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, התבטאות מעניינת כשסיפר כי "כל מנהיגי ישראל: רבין, פרס, ברק וגם נתניהו תמכו בירידה מוחלטת מהגולן, אם זו תביא שלום. ייתכן שאם היה נחתם הסכם אז, כל המציאות כיום הייתה נראית אחרת לגמרי".

אינדיק טען כי בשני הצדדים מאמינים שאין להם פרטנר שניתן לסמוך עליו, וכך נוצר מבוי סתום. "גם כשאבו מאזן מקיים את מחויבויותיו עדיין אומרים שאין פרטנר. יש לכם את היכולת להפוך את הצד השני לפרטנר. אבו מאזן יהיה פרטנר, אם ישראל תהיה מוכנה לפנות את ההתנחלויות. ההתנחלויות הן הבעיה", חתם השגריר לשעבר את דבריו.