"נעשה הכל כדי למנוע מחטפים זדוניים באו"ם"

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי הביע תמיכה גורפת בישראל, בדיון מיוחד שערך האו"ם לציון 40 שנים להחלטה שהשוותה בין ציונות לגזענות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ו

קרי, באן, הרצוג ודנון בדיון המיוחד באו"ם
קרי, באן, הרצוג ודנון בדיון המיוחד באו"ם
צילום: ליאו סורל

האו"ם ציין הלילה 40 שנים לנאום ההיסטורי של הנשיא לשעבר חיים הרצוג נגד החלטה 3379 שהשוותה בין ציונות וגזענות.

באירוע השתתפו מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי,  מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בניו של הנשיא המנוח, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ותא"ל (במיל') מייק הרצוג, שגריר ישראל  באו"ם, דני דנון, ושגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פתח את האירוע ואמר "40 שנה אחרי ההחלטה שהגדירה את הציונות כגזענות, מדינת ישראל מקיימת מפגן כוח דיפלומטי באו״ם, שמבהיר- הציונות היא לא מילה גסה, היא ערך יסוד של מדינת ישראל".

"במיוחד היום, על רקע ההחלטה החשוכה של האיחוד האירופי לסימון מוצרים מישראל, אנו עומדים איתן מול הקהילה הבינלאומית ואומרים בקול ברור- כמו שביטלנו את ההחלטה הגזענית באו"ם לפני שנים, כך נבטל את ההחלטה המבישה הזאת כעת", אמר דנון.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בסרטון ששודר באירוע "דמותו של השגריר חיים הרצוג קורע לגזרים את חתיכת הנייר המבישה חקוקה בזיכרון הקולקטיבי של דור שלם של ישראלים".

"לא היה לו רוב בעצרת הכללית, ההיפך הוא הנכון. אך הוא עמד בגאווה מול הצביעות, מול הציניות והאנטישמיות המוחלטת. הוא הגן על העם היהודי, הוא הגן על הצדק והוא הגן על האמת, על העקרונות הראשונים האמתיים שעליהם הושתת האו"ם", דברי נתניהו.

ח"כ יצחק הרצוג, ראש האופוזיציה  ובנו של הנשיא לשעבר הרצוג, אמר "אנחנו כאן היום ואומרים שלא נהיה מוכנים יותר לקבל את החתירה תחת זכותה הטבעית של ישראל".

"זה קורה בקמפוסים, באולמות ההרצאות, בכלכלה , בפוליטיקה ובתרבות. אומות העולם צריכות לקבל שישראל נמצאת כדי להישאר. אנחנו לא נסכים שימשיכו לאתגר ולבחון את שאלת קיומה של מדינת ישראל", הוסיף הרצוג.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר "המוניטין של האו"ם נפגע קשות כשהוא אימץ את ההחלטה הזו, במיוחד בקרב הקהילה היהודית בישראל ובתפוצות. אני קורא לקהילה הבינלאומית לפעול למען שמירה על העקרונות עליהם מושתת האו"ם: לפעול למען סובלנות ולחיות יחד בשלום כשכנים טובים".

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, הצהיר על מחויבותה של ארה"ב לישראל. "אנו כאן היום כדי להבטיח שנעשה את כל שביכולתנו כדי לסכל כל ניסיון לחטוף את בימת  האו"ם למטרות זדוניות. אין ברית חזקה יותר מזאת שישראל חולקת עם ארה"ב, הזמנים משתנים אבל דבר אחד נותר קבוע: תמיכתה של ארה"ב בחזונה ובביטחונה של ישראל".

שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור סיכמה, "כאן באומות המאוחדות בקושי עובר יום שבו אין ניסיון לגנות את ישראל, או לבודד אותה ממה שמדינות אחרות רואות כעניינים שגרתיים. לעולם לא נפסיק להילחם עבור ישראל כדי שגם היא תזכה ליחס שווה כמו כל מדינה אחרת".