ערב עיון בבית הנשיא
ערב עיון בבית הנשיא צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קיים היום (ראשון) במשכנו ערב עיון במשנתו הלאומית-ליברלית של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין ז"ל.

האירוע התקיים לרגל השקת סדרת חוברות ייחודית המציגה את משנתו של בגין במגוון נושאים. באירוע שהתקיים בשיתוף מרכז מורשת בגין השתתפו גם נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג והרצל מקוב, ראש מרכז בגין.

בפתח האירוע נשא ריבלין דברים והתייחס לחשיבות עיצוב יסודות התפיסה הליברלית דווקא בראשית דרכה של מדינת ישראל. 

הנשיא הדגיש בדבריו את הקשר העמוק של ההגות הלאומית ליברלית עם מורשת העם היהודי, "בימים אלה, כאשר ההגות הלאומית ליברלית, מותקפת על היותה ליברלית מדי, פשרנית, וחלילה, לא יהודית ולא ציונית מספיק טוב וחשוב להיזכר בדברים שכתב ואמר בגין, לא רק כדי להוכיח, כי ערכים ליברליים אינם עומדים בסתירה לערכים לאומיים חדים וברורים, או אפילו לסדר יום פוליטי ניצי מובהק, אלא כדי לזכור ולהזכיר, שערכים הומניים-ליברליים אינם זרים למורשתנו היהודית - כי אם יונקים ממנה, ואינם מחלישים אותנו - כי אם מחזקים אותנו".

ריבלין ציין בדבריו כי היה זה בגין שהעלה את הערכים הליברליים על נס, במשך עשרות שנים והפך אותם לאג'נדה פוליטית קונקרטית. "בגין ניסח, מוסרית ופוליטית את כל העקרונות הלאומיים -ליברליים אשר מצד אחד מובנים לנו מאליהם ומצד שני מושמצים היום כערכים זרים ומחלישים כביכול.

"דווקא הוא, הביא את בשורת ההגות הליברלית, על שיח הזכויות שלה, אל הפוליטיקה הישראלית. ההגות הלאומית-הליברלית, שחושלה באש המאבק לחרות ישראל, אינה צריכה להתבייש או להתכופף, בפני אלו המחשיבים את עצמם כבעלים של הליברליזם או לחלופין, כבעלים של הלאום", הוסיף הנשיא ואמר כי "עקרונות היסוד הפוליטיים שהתווה בגין, עוד ינחו את מנהיגי מדינת ישראל, שנים רבות".

במהלך האירוע דנו הנשיא ונגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, על בימת הכנס, באתגרים שבעיצוב כלכלה משגשגת וחופשית בשילוב אחריות חברתית, ברוח מורשתו של בגין.

בהתייחס לנושאים שבסדר היום הכלכלי-חברתי אמר הנשיא, "המהפכה האמיתית שחולל בגין מלבד השלום עם מצרים, הייתה המהפכה החברתית בישראל. בגין ביטל את קיומה של ישראל השנייה וישראל הראשונה. היום אנחנו הולכים ומפקירים את היחיד. נכון שיש סדרי עדיפויות ובמדינה שלנו יש להקדיש לביטחון הרבה משאבים- אך עלינו למצוא את האיזון בין היחיד וביטחונו".

בנוגע למשבר הדיור, אמר הנשיא ״זנחנו את הדיור הציבורי ואת הדירות המיועדות להשכרה. צריך להוציא לפועל הלכה למעשה תכניות שבאמת יכולות להקל במקרים של מי שידו אינה משגת דירה משלו".

בתשובתה ציינה הנגידה כי הממשלה הנוכחית הציבה את משבר הדיור גבוה בסדר העדיפויות שלה ואמרה: "יש לציין שהתהליך הארוך מייזום פרויקט ועד בנייה לוקח 13 שנה ורק בשנתיים האחרונות החלו לבנות בהתאם לביקוש". הנגידה ציינה בנוסף שתוכנית המחיר למשתכן יכולה להוביל לשינוי בנושא.

בנושא מתווה הגז אמר הנשיא, "בכלכלה חופשית שקיפות היא דבר שבלעדיו אין. לפני כשש שנים סברתי כי חוקים שנחקקו בשנות ה-50 הם תקנות שהציבור אינו יכול לעמוד בהן היום, ויש צורך שיביאו את כל המידע בפני הציבור. כאשר מדובר במשאבי האומה שיכולים להביא תועלת רבה לאומה יש להביא את העניין לידיעת הציבור.

"ברגע שהציבור בקיא בפרטים הממשלה יכולה להכריע ולקבל החלטה, כי כאשר הציבור מבין בדיוק על מה מדובר ומתקבלת הכרעה בנידון גם אם היא לא מוצאת חן בעיניו, הוא בקיא בה. ברגע שישנה שקיפות ניתן לשאול שאלות. זוהי לא זכותה של הממשלה להכריע, זוהי חובתה".

בהמשך לדבריו של הנשיא ציינה הנגידה כי מתווה הגז המוצע הינו פתרון סביר שיש ליישמו, "אני כמובן בעד שקיפות בתהליך, אך בסיטואציה שנוצרה היכולת להגיע לתחרות של ממש בתחום הגז היא לא קיימת. אני חושבת שמתווה הגז המוצע הוא סביר ומכניס תחרות כלשהי, בכך שמחייב את השותפות למכור את המאגרים הקטנים של כריש ותנין, וחלק ממאגר תמר.

"זהו מתווה שמגביר את הסיכוי לתחרות. אני חושבת שזהו הדבר החשוב, וחוששת שאם לא יימצא מתווה מוסכם, ניוותר בהתדיינות משפטית בלתי נגמרת ומשאבים חשובים יכלו לאיבוד. זה הרע במיעוטו".