ענישת מינימום למיידי אבנים - לא לקטינים...

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה קובע כי קביעת עונש מינימום למיידי האבנים אינה כוללת קטינים. לעובדה שרוב המיידים קטינים אין משמעות...

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ו

אבנים
אבנים
פלאש 90

רבות דובר על החמרת הענישה נגד מיידי אבנים ועל כוחה של ההרתעה שתחל ביום בו ייענשו הוריהם של מיידי האבנים בקנסות גבוהים וכיוצא באלה.

כעת מתברר מדברים שאמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי החמרת הענישה לא תחול על ...קטינים. לעובדה שרוב מיידי האבנים הם קטינים אין משמעות כנראה.

המשנה ליועמ"ש, עורך הדין רז נזרי, קבע אתמול (ראשון) כי "קביעת עונש מינימום למיידי אבנים לא יחולו על קטינים, לגבי קטינים יש הוראות ספציפיות בחוק הנוער שמדברות על כך ששום הוראת שעה שקובעת עונש חובה לא תחול על קטינים". 

את הדברים אמר נזרי בכנס שקיימה הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. הכנס עסק במסקנות הוועדה לבחינת מדיניות הענישה (ועדת דורנר).

בפאנל שעסק בהמלצות הועדה, התייחס עו"ד רז נזרי לאחת ההמלצות הועדה אשר הציעה להימנע מקביעת עונשי מינימום לעבירות. לדבריו, הוא שותף לדעה ולהמלצה. "בהקשר של קביעת עונשי מינימום למיידי אבנים, אמרנו ברוח המלצות הועדה כי הדבר אינו נכון, לא נכון לקבוע עונשי מינימום למיידי אבנים. עמדנו על כך שעדין יישאר סעיף המילוט וכך זה חוקק. הסעיף מאפשר לבית המשפט, למרות קביעת עונש המינימום במקרים מיוחדים לקבוע עונש שהוא מתחת למינימום". אמר עו"ד נזרי.

שופטת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת דליה דורנר, שעמדה בראש הועדה הוסיפה בנושא, כי ברור שצריך להוסיף את סעיף שיקול הדעת לשופטים בסוגיה של מיידי אבנים. עוד הוסיפה השופטת דורנר, כי להבנתה כאשר מדברים על עבירות אידיאולוגיות ברור שדו"ח הועדה אינו רלוונטי. "צריך יהיה לקחת בחשבון כאשר דנים בענישה על עבירות אידיאולוגיות, מה יכול לקרות. אני ממליצה בטיפול בעבירות אידיאולוגיות לראות במה העניין"

בהתייחסה לעבירות של אישי ציבור, בעיקר בסוגיות של שוחד והפרת אמונים אמרה:  "שאלתי את עצמי, אצל אנשים חשובים, השועים לפי המקרא, אני חושבת שהם לא חושבים שהם עוברים עבירה. הניסיון שלי כשופטת לימד אותי שפשוט אין להם עץ ריח".   

פרופ' אורן גזל-איל סגן דיקן הפקולטה למשפטים וראש המרכז לחקר פשיעה, משפט וחברה באוניברסיטת חיפה, אשר ריכז את דיוני ועדת דורנר, אמר כי הועדה לא עסקה ישירות בשיקול הדעת השיפוטי. "אני לא חושב שבתי המשפט יכולים להתעלם מדו"ח הועדה, כמו שהם אינם יכולים להתעלם מכתיבה מחקרית באשר היא. הפרקליטות וגם הייעוץ המשפטי לממשלה ממשיכים להשתמש ולטעון בהרתעה מבלי שיש התייחסות רצינית למה שהחוק קובע היום, שצריך להראות סיכוי של ממש שהחמרה בענישה תקדם הרתעה, ופה אני חושב שלדו"ח יש השפעה", סיכם פרופ' גזל-איל.