החומר המוברח
החומר המוברח צילום: מנהלת המעברים

הבודקים הביטחוניים של רשות המעברים במשרד הביטחון, ופקחי יחידת 'דוד' של המנהל האזרחי, עצרו במעבר תרקומיא משאית פלסטינית שהגיעה מחברון, וביקשה להעביר לרצועת עזה משלוח שדווח כ'שמן סויה'.

המשלוח עורר את חשדם של אנשי הביטחון במעבר, ובבדיקת מיכלי השמן התגלה חומר לא מזוהה. גורמי שב"כ ויחידת 'דוד' של המנהל האזרחי שהגיעו למעבר, ביצעו חקירה ראשונית של המעורבים.

המשלוח הוחרם והחומר נשלח לבדיקת מעבדה, שבה התברר כי מדובר בחומר דו-שימושי מסוג TDI שאסור בכניסה לרצועת עזה. זאת מכיוון שהוא מהווה מרכיב מרכזי בתרכובת הדלק הרקטי, שבה משתמש מערך ייצור הרקטות של חמאס והג'יהאד האסלמי ברצועה.

בסה"כ התגלו 6 משטחים ובהם כ-450 ליטרים של החומר המסוכן, שיכול היה להספיק לייצור כמויות גדולות של רקטות מסוגים שונים. ממצאי התפיסה הועברו לגורמי הביטחון, שפתחו בחקירה נגד המעורבים.

במשרד הביטחון מציינים כי בפעילות משותפת לשב"כ, מתפ"ש, המשטרה, המכס ורשות המעברים במשרד הביטחון סוכלו מתחילת שנת 2015 למעלה מ-500 ניסיונות הברחה של מוצרים אסורים מישראל לרצועת עזה. כמו כן, הוחרמו מאז 2014 למעלה מ-280 משאיות.

בעקבות פעילות רחבה כנגד משנעים ובעלי מחסנים בישראל, החלה להתפתח באחרונה תופעה של ניסיונות להברחת חומרים אסורים משטחי הרשות הפלסטינית באיו"ש לרצועת עזה' זאת תוך ביצוע פעולות הסתרה מתוחכמות.

גורמי ביטחון פועלים באופן ממוקד כנגד הסוחרים ובעלי המחסנים באיו"ש, המעורבים בהברחות, על מנת לטפל ולמגר את התופעה המשרתת את גורמי הטרור ברצועת עזה.