רשימת הקניות של מוצרי יו"ש והגולן

צעד תגובה נוסף לחרם האירופי: רשימת עשרות מפעלים מיו"ש והגולן מופצת כרשימה מומלצת, גם בפורמט זעיר, להכניס לארנק בדרך למכולת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ו

רשימת הקניות של מוצרי יו"ש והגולן-ערוץ 7
פורמט הכיס של הרשימה
צילום: הקרן הציונית

החרם האירופי על מוצרי ההתיישבות ורמת הגולן גורר אחריו תגובות ויוזמות מהשטח. על אחת מהן שוחחנו ביומן ערוץ 7 – הפצתה של רשימת מוצרי מכולת מתוצרת ההתיישבות לעידוד תגובת נגד של רכישה מוגברת.

מאחורי היוזמה עומד גוף חדש יחסיתף 'הקרן הציונית לישראל'. מנכ"ל הגוף, ליאור שורקה, מספר על הרשימה שהוכנה ובה שורה של כמה עשרות מוצרים מיהודה ושומרון והגולן.

"אנחנו מעודדים אנשים לקנות דווקא מהמוצרים "האסורים", אל שהאירופים מסמנים במגמה להחרים אותם", הוא אומר ומציין כי אמנם האירופים לא מגדירים את סימון המוצרים ככזה שתכליתו חרם, אך בפועל זו המגמה המתבררת של המהלך.

"אנחנו רוצים לבוא ולחזק את אותם יצרנים שיושבים במקומות האלה, בהתיישבות וברמת הגולן, במקומות שבעיני האירופים הם שנויים במחלוקת", אומר שורקה המספר על שני פורמטים בהם מופצת הרשימה: רשימה זעירה שניתן לקפל, להכניס לארנק ולשלוף במכולת ורשימה גדולה יותר שאותה ניתן להצמיד למקרר.

שורקה ממליץ למשתמשי הרשימה לבחור דרכה את המוצרים מייצור ההתיישבות ביו"ש ובגולן ולהעדיפם לעת הזו על פני מוצרים מקבילים.

את הרשימה מפיץ ארגונו דרך דף הפייסבוק של 'הקרן הציונית לישראל', "אנחנו מזמינים כל אחד להדפיס בעצמו את הרשימה", הוא אומר ומספר על יוזמות פרטיות של אזרחים המתכוונים להדפיס את הרשימה במאות ואלפי עותקים על מנת לחלקם בכניסה למרכולים. עוד הוא מספר על בקשות שהגיעו לתרגום הרשימה לאנגלית ספרדית ושפות נוספות.

על ארגונו החדש, 'הקרן הציונית' הוא מספר ומציין כי הגוף קם לפני כשנה במגמה לסייע בתשתית ובהכשרה לארגונים לאומיים. לדבריו אל מול העושר הכלכלי והמספרי של ארגוני השמאל מספרם של ארגוני הימים קטן ויכולות הפעולה שלהם לנוכח קשיי תקציב מוגבלת.

על מנת לסייע לארגונים הללו להתגבר על החסר הזה מסייעת הקרן החדשה שהקים בקורסים שונים. דוגמא לקורסים הללו הוא מציין את קורס תקשורת ההמונים בהם מקבלים המשתתפים כלים לפעילות אקטיביסטית בתחומי השיווק, ההתמודדות עם תקשורת מסורתית, רשתות חברתיות וכיוצא באלה. לצורך כך נצרך יידע בתחומים שונים החל מגרפיקה וכלה בניסוח ועוד.

כדוגמא נוספת לקורס הכרחי עבור עמותות וארגוני ימין הוא מציין את ההיכרות עם הניהול התקין והנכון של עמותות מול רשויות המדינה. גם כאן פרטים דברים לא ידועים ונצרכת עזרה תשתיתית ארגונית שאותה מבקש הגוף שהקים להעניק.

בדבריו מציין שורקה כי מיעוט גופי וארגוני הימין מתמודדים מול מספר עצום של גופים ועמותות שמאל הזוכות לתקצוב נדיב מהארץ ומהעולם. לדבריו מאז שנת 2012 הוזרמו לגופים אלה למעלה ממאה ועשרים מיליון שקלים ממדינות זרות, סכום אגדי לבד מקרנות פרטיות ותורמים פרטיים. "זה בערך התקציב של הימין לעשור הבא", הוא אומר.

לרשימת המפעלים ובתי העסק באיכות גבוהה - לחצו כאן