"הפלג הצפוני" - מחוץ לחוק

כוחות משטרה ושב"כ פשטו על עמותות ומוסדות של התנועה האסלאמית לאחר ששר הביטחון יעלון חתם על צו המכריז עליה כהתאחדות בלתי מותרת.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ה' בכסלו תשע"ו

ראאד סלאח
ראאד סלאח
Flash90

שר הביטחון, משה יעלון, חתם על צו המכריז על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת.

הלילה, בעקבות החלטת הקבינט ולאחר חתימת שר הביטחון בוצעה פעילות נרחבת במסגרתה נמסרו/הודבקו צווי סגירה במשרדיהם של 17 עמותות ומוסדות ברחבי הארץ.

הפשיטה בוצעה באום אל פחם, יפו, נצרת, כפר כנא, טורעאן, באר שבע ורהט. כמו כן נערכו חיפושים ב-13 מוקדים מתוך הללו. מדוברות המשטרה נמסר כי בפעילות זו השתתפו כוחות של משטרת ישראל ושב״כ, לרבות כוחות של כלל מחוזות המשטרה ובדגש על חוף, צפון, דרום, תל אביב ולהב 433.

עוד נמסר מהמשטרה כי במסגרת הפעילות נתפסו חומרים, מחשבים, מדיות, מסמכים וכספים, וכן הוקפאו חשבונות בנק שעל פי החשד שימשו את המוסדות והעמותות במסגרת פעילותה של התנועה כנגד ביטחון המדינה.

יצוין כי משמעות ההכרזה על הפלג כהתאחדות בלתי מותרת היא שכל גוף או אדם שישתייך לארגון זה מכאן ואילך וכל אדם שייתן לארגון שירות או יפעל במסגרתו, יעבור עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונש מאסר. בנוסף, ניתן יהיה להחרים כל רכוש השייך לארגון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחלטת הקבינט ואמר כי החלטה זו "תקבלה לאחר סדרת דיונים מעמיקים עם כל הגורמים המשפטיים והביטחוניים הרלוונטיים במטרה להפסיק את ההסתה המסוכנת מבית ולמנוע פגיעה בחיי אזרחים חפים מפשע".

עוד הוסיף נתניהו וקבע כי "הממשלה בראשותי תמשיך לפעול ככל שיידרש נגד גילויי הסתה וטרור ובמקביל נמשיך להשקיע משאבים לטובת אזרחי ישראל הערבים והיהודים כאחד".

במשרד ראש הממשלה מדגישים כי "הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מוביל מזה שנים מסע הסתה שקרי שכותרתו "אל אקצא בסכנה", המאשים את ישראל בטענות שווא של כוונות לפגוע במסגד אל אקצא ולהפר את הסטטוס-קוו. במסגרת זו הקים הפלג הצפוני מערך פעילים בשכר (מוראביטון/מוראביטאת) שנועד ליזום פרובוקציות בהר-הבית. פעילות זו הביאה להגברה משמעותית של המתיחות בהר-הבית. חלק ניכר מהפיגועים בעת האחרונה התבצעו על רקע הסתה ותעמולה זו. הוצאת הארגון מחוץ לחוק מהווה צעד חיוני בשמירה על ביטחון הציבור ומניעת פגיעה בנפש".

עוד מציינים במשרד ראש הממשלה כי "הפלג הצפוני בראשות השיח' ראא'ד צלאח הוא תנועת-אחות לארגון הטרור חמאס. התנועות מקיימות שיתוף פעולה הדוק וחשאי. הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הוא ארגון בדלני-גזעני אשר אינו מכיר במוסדות מדינת ישראל, שולל את זכות קיומה וקורא להקים במקומה חליפות אסלאמית. התנועה האסלאמית משתייכת לזרם האסלאמיסטי הקיצוני והיא חלק מתנועת "האחים המוסלמים" העולמית. שתי התנועות חולקות תפיסה אידיאולוגית קיצונית ומטרה משותפת – להשמיד את מדינת ישראל".

"החלטת הקבינט מכוונת נגד הגורמים המניעים והתומכים בפעילות הסתה וגזענות, מערערים את היציבות באזור וגורמים לפגיעה בנפש. מהלך זה אינו מכוון נגד הציבור הערבי והמוסלמי בישראל, שרובו הגדול שומר על חוקי המדינה ושולל פעילות הסתה וטרור".