אריאל לנתניהו: לעצור מיזם המצלמות בהר הבית

לנוכח דברי מלך ירדן לפיהם צילומי הר הבית לא ישודרו לישראל אלא ללשכתו שלו ולפיקוחו, תובע השר אריאל מנתניהו לעצור את המיזם.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' בכסלו תשע"ו

אורי אריאל ובנימין נתניהו
אורי אריאל ובנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

שר החקלאות אורי אריאל פנה בימים האחרונים בדרישה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, לעצור מיידית את פרוייקט התקנת המצלמות בהר הבית.

אריאל דורש לעכב את המיזם עד שיוחלט על התקנת מצלמות בכל פינות ההר, לרבות במסגדים, והבטחת שיוויון צפייה והפעלה מלאה לישראל.

במכתבו קובע השר אריאל כי "אי התקנת מצלמות בתוך מסגד אל אקצה, פירושו חיסיון (שלא לומר חסינות) לאוגרי האבנים ומשליכיהן מתוך המסגד. ליורי החזיזים, ולכל המסיתים".

במטה ארגוני המקדש מציינים כי פנייתו של השר אריאל מגיעה בעקבות הצהרותיו של עבדאללה מלך ירדן כי "המצלמות תובאנה מירדן" וכי "לא יותקנו מצלמות בתוך המסגדים", וכן כי "יוקם חדר בקרה בתוך הר הבית בהפעלת הוואקף, ומשם ישודר החומר היישר אל לשכת המלך".

המלך הירדני הבהיר כי בכוונתו לפקח אישית על החומר שישודר מהמצלמות וחומר זה לא ישודר לישראל, אלא רק במה שירדן תחליט לאפשר צפייה פתוחה לכל העולם.

אריאל ממשיך וכותב במכתבו לנתניהו כי "דבריו של עבדאללה מלך ירדן למשלחת אישים שהזמין אליו מירושלים - הם חמורים ביותר, ויש בהם הידרדרות נוספת במדרון הריבונות בהר".

לדבריו "כל האלימות, ההפרעות וההצקות ליהודים (המוראביטון למיניהם) הפגנות ההסתה והדגלים בייחוד בימי שישי, לא יצולמו, ובוודאי לא יוקרנו לעיני באי כוח ממשלת ישראל". עוד טען השר במכתבו לנתניהו כי "דבריך שהמצלמות תתעדנה הפרות של הצד המוסלמי, ותסייענה לנו לעצור מתפרעים, עלולים להתגלות כבלי כיסוי אמיתי בשטח".

"נתינת האפשרות לממלכת ירדן, מדינה ריבונית זרה, להפעיל מצלמות פיקוח בהר הבית, ללא כל שותפות עם משטרת ישראל, משמעותה אחת: ויתור משמעותי נוסף ברמת ריבונותה של מדינת ישראל בהר הבית", קבע שר החקלאות וציין כי טענת נתניהו לפיה הצורך במצלמות הוא ה"שקיפות" והרצון שכל העולם יראה שישראל איננה מפירה את הסטטוס קוו בהר הבית, טענה זו "אינה מחזיקה מים במצב הנוכחי. אדרבה, תהיה כאן הטיה חמורה לטובת הצד המפעיל והמפקח. אם הוואקף הוא מפעיל המצלמות, הרי אין ספק שהוא יכבה אותן כאשר תתקיים התפרעות מוסלמים, או כל דבר אחר שלא יהיה לו נוח להציג".

אריאל משוכנע כי הירדנים יתקינו את המצלמות רק כדי לעקוב ולתעד את העולים היהודים, לוודא שאיש אינו ספק-מתפלל, "לספור ראשים", לדרוש את צמצום מספר היהודים, ולתעד דמויות יהודיות שהם מטילים עליהם ווטו שלא ייכנסו להר הבית, כלשונו.