"על הדרך" - לוטן

השבוע, סוף סוף הרגשנו את טעמו המתוק של תחילת הסתיו. הטמפרטורות יורדות, האוויר קריר וכדי לא לפספס את תקופת הימים הנפלאים בתקופה הקרובה, אנו יורדים דרומה אל הערבה הדרומית. בואכה אילת, ועוד בטרם נגיע להכי דרום שיש, תרנו אחר הכי ירוק והכי טבע שיש.

תחילה המלצה. סעו דרומה דרך כביש 40. הכביש, הורחב ומעניין לנסוע בו (משני צידיו חולפים כל העת אחרי אתרי טבע ומורשת, דרך, בית בן גוריון בשדה בוקר, נחל חוורים, מצפה ומכתש רמון, המנסרה, שיזפון, נאות סמדר ועד לחיבור לכביש 90).

חמש דקות אחרי שמתחברים לכביש 90 פונים שמאלה ונכנסים לתוך הטבע בקיבוץ לוטן.

תיירות אקולוגית בקיבוץ לוטן

קיבוץ לוטן, הינו קיבוץ שכולו מבוסס על חומרים אורגניים. מרכזו של מרכז התיירות האקולוגית בבית התה הכשר, שכולו מבוסס על הטבע (כשרות הרב הדאיה אילת). בתוך מבנה מיוחד וקסום, מוגשת ארוחה טובה ואווירה נעימה.
בהיות המקום בפתחה של הגינה האורגנית, הצומח בגינה משתלב בתפריט לפי עונות השנה.

בתוך המבנה, הוקמה גלריה המציגה למכירה יצירות של אומנים מקומיים בתחום הויטראז', קדרות, תכשיטים, ספרים, סבונים ועוד.
אבל גולת הכותרת נמצאת דווקא מחוץ למסעדה הזו (בית תה הוא רק כינויי..)

מחוץ לבית התה, מרכז משחקים אקולוגי ושיאו בפעילות המיוחדת לכל המשפחה. פסוקי המקרא מספר שמות נותנים כאן השראה מיוחדת.

"תֶּבֶן אֵין נִתָּן לַעֲבָדֶיךָ וּלְבֵנִים אֹמְרִים לָנוּ עֲשׂוּ וְהִנֵּה עֲבָדֶיךָ מֻכִּים וְחָטָאת עַמֶּךָ..."

ב"אקו כיף" לוטן מדגימים בצורה חיה מה זה אומר.  מייק ניתן וצוותו, לוקחים חופן של תבן, בלי ועם תבנית (מכאן השם) ומתחילים ליצור. את התוצרת מניחים בצד. הפירמידה הבאה אולי תבנה כאן.

עוד בלוטן – פינוקי וואטסו בבריכת מים מחוממת ומפנקת 08-6356935

חמש דקות נסיעה דרומה ואנו בקיבוץ קטורה. הכל כאן באווירת ספר בראשית. לוטן, אחת המשפחות לשבטי אדום ושעיר, קטורה אשת אברהם.

המטע הקסום בקיבוץ קטורה

כאשר מתפללים בליל שבת את 'במה מדליקין' ומזכירים את פתילת המדבר, במטע קטורה תמצאו את הפתילה הזו ולדעת אל נכון מדוע לא טובה היא לשמנים (לא נגלה, תצטרכו להגיע בכוחות עצמכם למקום...).

הגן הקסום מכיל למעלה מ-200 זנים של עצי פרי מכל רחבי העולם והביקור כולל הדרכה מקצועית, וגם הכרות עם מגוון עצי פרי מוזרים ומיוחדים .... וכן.. גם טעימות של הפירות השונים בהתאם לעונה. הביקור בתשלום וחובה לתאם מראש. בחנוכה מארגנים במקום סיורים מודרכים לגבעת החול הצבעוני, להר הירוק ואפילו למתושלח, עץ התמר שהונבט כאן מהגרעינים העתיקים ביותר בעולם שנמצאו במצדה ונקלטו כאן. טל. 08-6356658

עוד באזור ובדרך- שמורת החי בר יטבתה

אחרי הלינה והאוכל עוד קצת טבע ותנ"ך. בשמורת החי בר – יטבתה עוסקים בהכנת בעלי חיים מדבריים להשבה לטבע. סיור במקום מאפשר צפייה בסרטי טבע, סיור שקיעה והאכלת טורפים. בשמורה מגוון רחב של בעלי חיים - זאב, נמר, צבוע, ראמים, יענים ועוד, צפייה בבעלי החיים בחדר חושך כולל עטלפים ומכרסמים. לפרטים נוספים - 08-6373057

פרק מושלם לטיול טבע, תנ"ך ואוירה בדרך להכי דרום שיש.