פולארד חופשי
פולארד חופשיצילום: רויטרס

באמצעות באי כוחו תובע כעת, זמן קצר אחרי שחרורו מהכלא, יונתן פולארד להקל מעליו את המגבלות החמורות שהושתו עליו ובכללן איסור יציאה מניו יורק, איזוק אלקטרוני, מעקב אחרי גלישתו באינטרנט וכמובן האיסור לעזוב את גבולות ארה"ב ולעלות לישראל.

פרופ' איתן גלבוע, מומחה ליחסי ארה"ב-ישראל, איש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, רואה בהגבלות שהוטלו על שחרורו של יונתן פולארד המשך ישיר ליחס אותו קיבל בשנות כלאו.

ביומן ערוץ 7 אמר פרופ' גלבוע כי התנאים הקשים אינם נוגעים ליחסי ארה"ב ישראל אלא "ליחס הנוקשה והמשפיל שנהגו בו רשויות המודיעין, המשפטים ובתי הסוהר לאורך כל שנות כליאתו. הוא מעולם לא יצא מהכלא ולא הגיע להלוויות הוריו שנפטרו בתקופות זמן שונות. גם החזקתו שלושים שנה בכלא מנוגדת לכל אמות צדק טבעי".

"ממשיכים להתעלל בו וההסברים לכך הם מגוונים ורבים מהם הזויים וחסרי כל שחר. למשל, אחת הטענות שנשמעו בכל המצבים שבהם הופיע בפני ועדת שחרורים – אמרו שהוא יכול להבא נזק לשירותי המודיעין של ארה"ב.

"כל סטודנט מתחיל יודע שאחרי שלושים שנים שום דבר ממה שידע לא רלוונטי, אבל עדיין אנשי מודיעין הזויים אומרים את הטענות הללו ויש ועדות שבהן יושבים אנשי משפט וציבור ששומעים את הדברים ומאמינים ללוקשים הללו וטוב עשו עורכי הדין שלו כשהם מנסים לאתגר את רשויות המשפט כשהטענה העיקרית שלהם היא שהמגבלות הללו יגבילו את אפשרויות העבודה שלו. הם אומרים שאולי ימסור מידע שיפגע בביטחון ארה"ב – מי הזויים שמדברים את השטויות הללו? אם יש עליו מגבלות באינטרנט – מי יקבל אותו לעבודה? הוא רהי צריך להשתקם אחרי שלושים שנה".

"אני מקווה שבית המשפט יתעשת אבל אני לא בטוח שזה יקרה כי רשויות המשפט הוכיחו שמול פולארד יש להם מוטיבציה וחוקים אחרים, אבל אני מקווה שבית המשפט יתעשת ויפסוק נגד המגבלות הללו", אומר גלבוע.

"אחת הסיבות שהחזיקו אותו בכלא זה החשש שבוגד לא יהפוך לגיבור בארץ שלא יעשו לו טקסים וחגיגות. הם חששו מכך ויש כמה עיתונאים בישראל שדחפו והובילו לחשש הזה שמא כשהוא יגיע יעשו לו חגיגות ויהפכו אותו לגיבור לאומי. העובדה שעכשיו הם אומרים שלא יעזוב את ארה"ב במשך חמש שנים מוכיחה את ההיפך, היא מוכיחה שניתן היה להגיע להסכם שבו יישאר בארה"ב ללא פסטיבל".

בדבריו מבהיר פרופ' גלבוע כי למגבלות המוטלות על פולארד אין נגיעה וקשר למי שמאכלס את הבית הלבן. הוא מזכיר כי "פרשת פולארד התפוצצה בשנת 85' ומאז ארבעה נשיאים, כולל קלינטון ובוש הבן ידידי ישראל, נמנעו כולם מלתת לו חנינה שהייתה מאפשרת להתגבר על התנאים הללו.

"אובמה אומר שלא יתערב ואין לו סיבה שיתערב. יחסיו עם נתניהו גרועים וזה לא יקרה ברמה של הבית הלבן. זה יקרה או בועדת שחרורים ולפי הנהלים פולארד יוכל לערער על מגבלות בעוד שנתיים".

"הוא עדיין אסיר ברישיון. הוא נידון למאסר עולם שקצבו את עונשו לשלושים שנה. הוא צריך להיזהר כי ניתן להחזיר אותו לכלא על כל אמתלה הכי קטנה, על כל חריגה קלה מהמגבלות האבסורדיות שהוטלו עליו – לא יכול לעזוב את ניו יורק, התייצבות בפני קצין מבחן, לא לדבר על הריגול או העונש.

"בית משפט פדראלי יכול להחליט שהמגבלות לא חוקיות כפי שפרופ' אלן דרשוביץ, מגדולי המשפט האמריקאי, קבע שהמגבלות לא חוקיות, ואז הוא יבטל אותן. להערכתי הסיכוי לעזוב את ארה"ב הרבה יותר קטן, בעיקר לא בשנתיים הקרובות, אולי יחכו שהפרשה קצת תשקע ואז ידונו בכך מחדש".

בהמשך דבריו מעיר פרופ' גלבוע כי גם פולארד עצמו תרם לכך שישב שלושים שנה, כלשונו. בהקשר זה הוא מזכיר את הראיונות שהעניק לג'רוזלם פוסט בנושא סיפור חייו ובעקבות הראיונות נכתב ספר 'טריטוריית השקרים' והדבר היה מהגורמים לעונש מאסר העולם שקיבל.

"יש הרבה שיחפשו אותו אבל אני מניח שלמד את הלקח, עובדה שהתאפשר להבריח אותו ללא תשומת לב התקשורת. אני חושב שהוא למד את הלקח. הוא יעשה מאמץ גדול להיזהר ולמנוע את האפשרות להחזיר אותו לכלא. יהיו שיעקבו אחריו, לכן גם מגבלת הגלישה באינטרנט כדי למצוא משפטים מיותרים שיהיה מי שיטען שזו חריגה מהמגבלות. לכן הוא צריך להיזהר בהתנהלות היומיומית שלו כדי שלא תיווצר העילה להחזיר אותו לכלא".