ריבלין: לא ניתן לטרור להכתיב את חיינו

בבית הנשיא ציינו הערב 40 שנה לנאום ההיסטורי של חיים הרצוג באו"ם. "אני גאה בכך שאיננו סוגרים את ערינו בשל האיומים", אמר ריבלין.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בכסלו תשע"ו

בית הנשיא, הערב
בית הנשיא, הערב
צילום: מארק ניימן, לע''מ

בבית הנשיא נערך הערב (ראשון) אירוע לציון 40 שנה לנאום ההיסטורי באו"ם של הנשיא השישי ושגריר ישראל באו"ם לשעבר, חיים הרצוג ז"ל.

באירוע הערב נערך דיון בנושא דה הלגיטימציה של ישראל בעולם לציון נאום'ציונות היא גזענות', בהנחיית תא"ל במיל' מייק הרצוג, בנו של הנשיא הרצוג ז״ל. כמו כן, בנו, יושב-ראש האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, נשא דברים באירוע אשר נערך בנוכחות בני משפחת הרצוג, שרים, חברי כנסת, שגרירים, נציגי משרד החוץ ומכובדים נוספים.

בדבריו התייחס הנשיא ריבלין לפיגועי הטרור הקשים שאירעו בימים האחרונים, "מדינת ישראל והעולם החופשי כולו נמצאים במצב שבו העורף הפך חזית. הטרור מאיים על שלומם של אזרחים, במאלי, בפריס, בבריסל, בתל אביב, בירושלים ובגוש עציון. אסור לנו לתת לטרור להכתיב את חיינו.

"אני גאה בכך שאיננו סוגרים את ערינו בשל האיומים ויחד עם זאת לא ננוח ולא נשקוט עד שנשיב את השקט לרחובות ישראל ולאזרחיה כולם. לא ננוח ולא נשקוט עד שהעולם כולו יכיר באויב ויפגע בו בכל מקום שאליו הוא יברח. אנחנו, אזרחי ישראל, לא נכנע", הדגיש ריבלין.

נזכיר כי ב-10 בנובמבר 1975, במהלך כהונתו של חיים הרצוג באו''ם, התקבלה בעצרת הכללית ההחלטה המשווה את הציונות לגזענות. בנאום התגובה שלו קם הרצוג והגדיר את ההחלטה כגזענית והבהיר לשגרירים השונים כי הם ישאו באחריות לשואה הבאה שתפרוץ בעקבות ההחלטה. בסוף הנאום הוא אמר "עבורנו, העם היהודי, זאת לא יותר מפיסת נייר - וכך גם נתייחס אליה", וקרע את נייר ההחלטה לשניים.‏

הערב התייחס הנשיא ריבלין לרלוונטיות נאומו ההיסטורי של חיים הרצוג, "בפרספקטיבה היסטורית מתברר, שהאנטישמיות לא נכחדה, היא לא מתה, והיא אפילו לא התחלפה. אנחנו מכנים אותה 'אנטישמיות חדשה' אך היא מאד מאד ישנה. מצד אחד מייאש להיווכח שהדה-לגיטימציה האנטישמית של מדינת ישראל, קונה לה אחיזה, בכל דור ודור. מצד שני, מעודד להיווכח, שהדה-לגיטימציה האנטישמית של מדינת ישראל לא החלה היום- היא איננה תלויה בנו ולמרבה הצער, היא כנראה תמשיך ותלווה את מדינת ישראל".

ריבלין הוסיף כי ''לא בכדי קרא חיים הרצוג לילד האנטישמי בשמו המפורש. לא בכדי הוא הזכיר את התאריך הסמלי, 10 בנובמבר, שבו אירעו פוגרומי 'ליל הבדולח' 37 שנה קודם לכן. חיים הרצוג ידע שהעבר עודנו מאיים על ההווה".

עוד הוסיף הנשיא והדגיש את חשיבות המאבק נגד הגזענות והאנטישמיות, בדומה לקריאה הברורה שהשמיע הרצוג ז"ל בנאומו, "אם יש לקח אקטואלי שניתן להפיק מנאומו של חיים הרצוג, גם בחלוף 40 שנה, הרי זוהי מצד אחד החובה והזכות, לומר נכוחה דברים כהווייתם, גם אל מול עולם צבוע, גם נגד הזרם, גם כאשר נדמה שהעולם כולו נגדנו.

"ומאידך, להמשיך לחנך ולגייס את כל המערכת הבינלאומית, את ידידי ישראל, את ידידי האדם, נגד הגזענות, נגד האנטישמיות, בעד הציונות, בעד העם היהודי ובעד מדינת ישראל מתוך הבנה ברורה שאלו אינם מאבקים שונים, זהו מאבק אחד".

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר באירוע כי "החיבור בין הציונות לבין גזענות הוא חיבור נפשע-  הציונות מאותגרת כל העת על ידי שנאת ישראל ומהלכים המנסים לאיים על עצם זכותנו לחיות כעם שווה לכל העמים. יש לפעול מול ניסיונות אלה בתבונה ונחישות, במהלכים מדיניים מנטרלים ובהסברה חזקה ובלתי פוסקת".