צמרת בתי הספר הקרביים – מהחמ"ד

נתוני צה"ל לפיהם מוסדות דתיים נמצאים במקומות הראשונים בטבלת בתי הספר שבוגריהם ביחידות לוחמות, מרגשים מאוד את ראש החמ"ד. ראיון

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בכסלו תשע"ו

צמרת בתי הספר הקרביים – מהחמ"ד-ערוץ 7
ברכה לקראת גיוס
פלאש 90

בימים אלה פורסם על ידי צה״ל נתונים לגבי המתגייסים לצה״ל ובכללם את עיר מגוריהם ומוסד החינוכי בו למדו. מהנתונים עולה עשרת בתי הספר הראשונים המצטיינים באחוזי מתגייסים ליחידות לוחמות הן של החמ״ד (החינוך הממלכתי דתי).

מהנתונים עולה כי שני בתי הספר הראשונים בארץ שיש בהם 100 אחוזי גיוס לצה״ל שייכים לחמ״ד - חמ״ד שדה אליהו וחמ״ד ישיבה תיכונית בני עקיבא, תקוות יעקב.

בעקבות הדברים שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ראש החמ"ד, הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, שמתייחס לנתונים בהתרגשות רבה, אם כי מדגיש כי יש להתייחס לדברים מתוך צניעות וענווה, כלשונו.

"זה מרגש כי מדי פעם אתה מחפש איפה רואים את התוצאה של החינוך, כי מי אמר שהחינוך הממלכתי דתי מביא לתוצאות ערכיות ואידיאליסטיות יותר, ואתה מקבל תוצאות יבשות מצה"ל והוא מודיע שעשרה בתי ספר שמהם מתגייסים כל עשרת הראשונים כולם בחמ"ד. לא ניתן להתכחש לזה".

"זה לא שמחנכים בתכנית אחרי לגיוס לצה"ל, אלא שאנחנו מתחנכים מגן הילדים ומהבית ועוד מאברהם אבינו לחינוך שמוביל את האדם לכלל ישראליות ולמה שהרב כתב באורות על חיים כלל ישראליים, ולא חיים של עצמי. אנחנו חיים את זה. כל אחד יחיד ומיוחד, כל אחד עם האות שלו בתורה אבל לדעת שכל זה למען כנסת ישראל. זה בא לידי ביטוי בקצה הקרחון במצב שבו כל עשרת בתי הספר המובילים הם של החינוך הממלכתי דתי".

"זה לא רק שאנחנו מחנכים לגיוס לצה"ל ועשרה מתוך עשרה הם מהחמ"ד. אין בית ספר אחר שיהיה שם? אנחנו מחנכים וצה"ל הוא התוצר. כשאדם מתחנך בחמ"ד למצוינות לימודית ולמיצוי יכולותיו ובאותה נשימה לחיי שליחות ואידיאליסטיות".

ממשיך ליפשיץ ומספר: "דיברתי הבוקר עם חמישה מנהלי בתי ספר ואני שומע איך הם עוסקים בלמידה בחזון החמ"ד. זה משהו שכולנו חיים אותו – זה חזון של מישורים שונים: בין אדם לעצמו, לאלוקיו, לעמו לארצו ולמדינתו. וכשאדם מתחנך לכך ולומד על יצחק שלא ירד מהארץ הוא מרגיש חלק מהאומה הגדולה הזו, הוא מרגיש שהוא חי את חזון הנביאים ואת חזון הרב קוק של עם שחזר לארצו, וזה עובד. זה חי. זה אמיתי".

במהלך כולו מקווה ליפשיץ יהיה מהלך של קידוש ה' בעיני העם כולו, ובעקבות הדברים הוא נשאל אם אינו חושש או אינו חש אמירות מקהלים אחרים על התבדלות, על חינוך מיליטריסטי ומאידך מתרחק הסיכוי לראות בתוצאות הללו קידוש ה' ורצון להתקרב אל ערכי החינוך הממלכתי דתי. ליפשיץ מבהיר שאינו מרגיש ברוח שכזו.

"ההיפך הוא הנכון. אתן לכך דוגמא, כשמציגים בהנהלת משרד החינוך את נתוני המיצ"בים האחרונים – בכיתה ה' הייתה לנו הצלחה גדולה מאוד במתמטיקה במדעים ובעברית ואנחנו מגיעים לתוצאות בגרות טובות מאוד, מהטובות בארץ, וכשאני נמצא עם תת-אלוף, סגן מפקדת אג"מ בצה"ל ורואה שהנתונים של בוגרי החמ"ד שהולכים לעתודה הם גבוהים מכלל האוכלוסייה, אנשים מבינים שיש כאן משהו שהוא לא רק צבא. יש כאן משהו של שליחות גדולה מאוד. יש שאומרים ויש שלא אומרים, אבל זהו 'ישראל כי בך אתפאר'".

ממשיך ליפשיץ ומציין כי לפני חודשיים-שלושה משרד החינוך פרסם שנתוני שקלול דיפרנציאלי בכמה מדדים – עולם ערכי כולל הגיוס לצה"ל, חברתי, לימודי ונשירה. נבדקו כל בתי הספר כולל הערבים מול השווים להם, ואחרי בדיקה של בתי הספר מכל זוויותיהם, התמקמו בתי הספר של החינוך הממלכתי דתי, שמונה רק כעשרים אחוז מהחינוך היהודי, בלמעלה מחמישים אחוזים מכלל בתי הספר העומדים במדד הכולל של המדדים.

מתוך אותה ענווה שבה הוא מבקש להתייחס לדברים אומר ליפשיץ כי המשמעות  היא ש"החינוך הממלכתי דתי הוא חינוך מוביל בישראל. זה נובע מאמונה תורה ומסירות נפש של מורים, עבודה של שליחות, שיתוף הורים ואמונה בדרך. פעם לא היה מדד לבחון זאת. וניתן היה לטעון שאלה אינטואיציות, אבל היום יש מדדים שמוכיחים זאת".

לקראת סוף דבריו מוסיף ליפשיץ סיפור קטן שנדמה שיש בו כדי להעיד על היכולת של מגמות בחינוך הממלכתי דתי לפרוץ לקהלים נרחבים ושונים: "בחיפה יש מנהלת מחוז המכונה לא דתית, מנהלת מאוד ערכית. היא ביקרה בבתי הספר של החמ"ד ופגשה שם את המושג 'רב בית הספר' וביקשה בהסכמת ורצון המנהלים שכל רב ייקח גם בית ספר ממלכתי לאחריותו והוא יהיה גם רב בית הספר הזה.

"היו אמנם הורים שהתנגדו, פגשתי את מנהלי בתי הספר עם הרבנים, ומי שעקב אחרי ראה שהסתרתי את הפנים כי בכיתי מהתרגשות כמו ילד. מנהלים סיפרו מה עושה להם ולתלמידים החיבור לרב, למסורת ישראל. זה משמח אותם. זה מדהים. קורה משהו במדינת ישראל. אנשים רוצים להתחבר למסורת ישראל ויש לנו תפקיד בכך".