ג'ון קרי ובנימין נתניהו
ג'ון קרי ובנימין נתניהו צילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו יוועד הבוקר (שלישי) בשעה עשר עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שמבקר בישראל, לראשונה מאז מבצע 'צוק איתן', לפני יותר משנה וחצי.

בעת האחרונה, על רקע גל הטרור נועדו נתניהו וקרי מספר פעמים, וראש הממשלה שמע הבהרה ברורה לפיה אין ציפיה מהצד האמריקני לצעדים שיאפשרו לחדש את המגעים המדיניים, בשלב כזה.

השניים יעסקו בין היתר בטרור של דאע"ש, אבל יתמקדו בגל הטרור הנוכחי בישראל,. "יש לנו רעיונות כיצד להרגיע את המצב, שאין טעם לחשוף לפני שיעלו בשיחה בין ראש הממשלה ומזכיר המדינה", הבהיר הלילה דובר מחלקת המדינה, מארק טונר והוסיף: "אנחנו רוצים לעצור את המומנטום השלילי, ולסייע בהפסקת האלימות".

טונר, שבע ביקורת מהזדמנויות קודמות בהן טמנו לו עיתונאים פח נשאל האם אחד הצעדים שרצוי שישראל תעשה כדי להרגיע את השטח הוא הפסקת בנייה בהתנחלויות. הוא השיב באורח חיובי אבל סייג: "אנחנו לא עשינו שום הקשר בין הבנייה בהתנחלויות לגל האלימות, למרות שמדיניותינו בנושא הבנייה מעבר לקו הירוק, ידועה".

כשנמשך הלחץ מצד הכתבים בנושא, ענה הדובר: "מה שאנחנו צריכים לראות הוא מאמץ ממוקד ומרוכז בשני הצדדים להפחתת ההסתה, ולצעדים בוני אמון שיפיגו את המתח. אלימות יומיומית מתמשכת, רק תנציח את המצב הבעייתי".

ומה מצופה מאבו מאזן? מארק טונר עונה: "הוא האיש שמייצג כיום את ההנהגה הפלסטינית, ואנחנו מאמינים שיש לו השפעה וסמכות. על כן הוא האיש שחייב לנקוט בצעדים שיביאו לצמצום המתיחות".