שיחה מפתיעה לדוקטורנט: "זכית במלגת הנשיא"

הנשיא ריבלין ביקר בשיחת טלפון לדוקטורנט באוניברסיטת בן-גוריון: "אתה זוכה במלגת נשיא המדינה למצוינות וחדשנות מדעית".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשע"ו

אבי רם צורף
אבי רם צורף
צילום: יחסי ציבור

אבי-רם צורף, דוקטורנט במחלקה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן גוריון בנגב, זכה במלגת נשיא המדינה למצוינות וחדשנות מדעית לשנת 2015. צורף בן ה-27 מתגורר בירוחם, נשוי ואב לבת.

הנושא השנתי בתחומו תוענק השנה המלגה הוא "עֵבֶר, עֲרָב וְאֱדוֹם"-נקודות חיכוך ומפגשים בין ובתוך תרבויות, דתות, לשונות ועמים.

את הבשורה על קבלת המלגה קיבל צורף בשיחת טלפון אישית מנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אשר גילה עניין רב בנושא, בין היתר, בשל הזיקה של נושא העבודה לאביו, יואל יוסף ריבלין. 

עבודת המחקר שזיכתה את צורף בפרס עוסקת בקשרים בין התפיסות הדתיות, הספרותיות והפוליטיות בכתיבתו של הסופר והמסאי יהושע רדלר-פלדמן (ר' בנימין) אחד מן הדמויות המרכזיות בתנועות הדו-לאומיות שפעלו בארץ-ישראל במחצית הראשונה של המאה העשרים, ומי שביקש לייסד את הקשר בין יהודים וערבים על אדני הזיקה התרבותית והדתית בין יהדות ואסלאם.

העבודה סוקרת את הרקע הגליציאני של ר' בנימין כבסיס לדיון בהשקפתו המורכבת של מי שהזדהה בו זמנית עם קבוצות שונות, מי שערער על ניגודים בין דת וחילוניות, מערב ומזרח, ואשר כתב במסגרות שונות: החרות, הפועל הצעיר, הצפה, כתב העת החרדי ההד, שאותו ערך, ואף בעיתונות הערבית.   

נשיא המדינה סיפר לצורף, בשיחה הטלפונית ביניהם, כי אביו תרגם את הקוראן ואת ''אלף לילה ולילה'' לעברית וכן היה חבר בחלק מתנועות הדו-לאומיות שפעלו בארץ-ישראל במחצית הראשונה של המאה העשרים.

המנחה של אבי-רם צורף לדוקטורט, פרופ' אמנון רז-קרקוצקין, אמר כי "מדובר באדם יוצא דופן, המשלים לימודי דיינות, במקביל לדוקטורט המעולה שלו".