"לגרש משפחות מחבלים - לקנדה או אוסטרליה"

בשיחה עם ערוץ 7 דוחה סגן שר הביטחון את רעיונותיהם של בכירים בצה"ל שפורסמו אתמול לפיהם יש לחמש עוד את הרשות ולשחרר מחבלים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד בכסלו תשע"ו

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן אומר היום (חמישי) בראיון לערוץ 7 כי ההצעות עליהן סיפר הקצין הבכיר אתמול לפיהן הדרג הצבאי ממליץ לחמש עוד את הרשות הפלסטינית ולשחרר אסירים – היו מיותרות.

גם לגבי ההצעות עליהן דובר השבוע לגבי העברת שטחים לפלסטינים, מצהיר סגן השר, "אין לזה שום מקום. הבית היהודי מתנגדת נחרצות לכך, ולדעתי גם ראש הממשלה אינו אוהב את הרעיונות האלה".

"למיטב ידיעתי, הדרג המדיני דחה את ההמלצות האלה. נזרקו רעיונות בצורה בלתי אחראית, אבל הם לא התקבלו", אומר סגן השר.

לאור דברי הקצין הבכיר לפיהם סופו של גל הטרור אינו נראה באופק, מבהיר הרב בן דהן שכעת יש לפעול בצורה אינטנסיבית יותר במישור ההרתעתי. "מדובר במפגעים בודדים, שאינם משתייכים לארגונים מסודרים, רק ההרתעה תמנע מעשים כאלה".

"ההרתעה הטובה ביותר למניעת פיגועים", ממשיך סגן השר, "היא גירוש משפחת המחבל מהארץ. אפשר לגרש אותם לעזה, זה גם תואם את הסכמי אוסלו. אפשר לדעתי לדבר גם על גירוש לקנדה או אוסטרליה. לי ברור שברגע שנגרש משפחה אחת יותר לא נצטרך לגרש משפחות אחרות".

לדבריו, "הקבינט אישר גם שלילת תושבות ואזרחות, מניעת אישורי עבודה למשפחת המחבל, והחלו גם להרוס בתים, אחרי שהרבה זמן לא עשו זאת. צריך להמשיך במגמה הזו, ככל שהיא תימשך ימנעו הפיגועים הבאים".

"מצב הביטחון השתפר מאוד בשבועות האחרונים, אבל מה שקרה הוא שניסיונות הפיגוע זלגו מירושלים לכיוון יהודה ושומרון – בעיקר לחברון וגוש עציון ולכיוון צומת תפוח וסביבתו. הצבא עושה מאמצים מאוד גדולים בהתמודדות עם הנושא", מבהיר סגן השר.

בנושא הביטחון על ציר 60, טוען הרב בן דהן, "על הציר צריכים לנסוע גם יהודים וגם ערבים, משום שאם נמנע את נסיעת הערבים, נהפוך את הציר למטווח ברווזים. מי שרוצה לפגוע ביהודים יידע שעל הציר הזה פגיעה תהיה בול, והוא לא יהסס".

אולם לדבריו, יש לפתור את בעיית הטרור המרובה בציר. "יש כבישים רבים שמתחברים ומובילים לציר 60, ובשנים האחרונות חלקם נפתחו. הצבא צריך לעשות הערכת מצב מחודשת, ובמקומות שבהם ידוע שמחבלים נמלטו דרך הצירים הללו שנפתחו, חייבים לסגור אותם".

"הדבר הזה ייאלץ את הפלסטינים שרוצים להגיע לציר 60 לבצע עיקוף, וזה יצמצם את המחשבות שהם לבצע פיגוע מהיר ולברוח", מסכם סגן השר.