צלבי קרס אנטישמיות
צלבי קרס אנטישמיות פלאש 90

אם מישהו חשב שריסוס צלבי קרס על קירות ציבוריים הוא עבירה על פי החוק הגרמני, מתברר כי דווקא ההיפך הוא הנכון.

ראלף בנדר, מורה בבית ספר יסודי בעיירה הקטנה לימבורג האסה, הבחין בשנת 2013 בצלבי קרס שרוססו בעזרת צבע על קירות סמוכים לבית הספר בו הוא מלמד.

לאחר שכל תלונותיו לרשות המקומית בדרישה למחוק את צלבי הקרס לא נענו והן נותרו על הקירות, החליט בנדר למחוק אותן בעצמו. הוא רכש פחית צבע וצבע את הקירות ליד בית הספר על מנת למחוק את כתובות הגרפיטי הניאו-נאציות. אלא שבעירייה המקומית לא אהבו את היוזמה של בנדר והחליטו להגיש נגדו כתב אישום בגין "ונדליזם והשחתת רכוש ציבורי".

לפני מספר ימים הרשיעו שופטי בית המשפט בעיר את בנדר בעבירות בגינן הועמד לדין והטילו עליו קנס של אלף יורו. השופטים אומנם טענו כי הם מקבלים את העובדה שבנדר ניסה להסתיר את צלבי הקרס מהתלמידים הצעירים, אולם קבעו כי ישלם על הוצאות הנקיון של העירייה המקומית. "בנדר יכול היה לכזות את כתובות הגרפיטי של צלבי הקרס בעזרת מדבקה, ולא בעזרת הצבע השחור בו הוא כיסה את הכתובות. בכך הוא גרם לעובדי העירייה לצבוע מחדש את הקיר לאחר מכן", קבעו השופטים.

בנדר עצמו זעם על החלטת בית המשפט, "זו בדיחה. איך אפשר לחשוב שאני יכול להציב מדבקה על כתובת גרפיטי שאורכה ורוחבה עולים על עשרים סנטימטרים? אני פגוע עמוקות מהעובדה שבית המשפט הטיל עליי קנס, וכן מההתעלמות של העירייה המקומית מצלבי הקרס למרות ההתראות הרבות שהעברתי אליהם. צלבי הקרס היו לעד לקורבנות השואה, וזהו דבר שאף אחד אינו צריך לסבול. אני עומד מול ילדים בכל יום, ותפקידי הוא להעניק להם דוגמא חינוכית", אמר בנדר בראיון לתקשורת המקומית.

הוא הוסיף גם כי בעקבות פסק הדין הוא קיבל הודעות תמיכה רבות מתושבי העיר, אולם גם איומים על חייו מצד פעילים ניאו-נאציים. בנדר סיפר כי הוא מתכוון לערער על החלטת בית המשפט ואינו מתכוון לשלם עד הקנס עד לדיון בערכאות גבוהות יותר.