נתניהו
נתניהוצילום: Yonatan Sindel Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה הערב (ראשון) למשרד החוץ לקיים הערכה מחדש לגבי מעורבות מוסדות האיחוד האירופי בכל הקשור לתהליך המדיני עם הפלסטינים.

עד להשלמת תהליך ההערכה מחדש, הורה נתניהו להשעות את המגעים המדיניים עם מוסדות האיחוד האירופי ונציגיו בעניין זה.

הנחיה זו התקבלה בעקבות החלטת האיחוד האירופי על סימון מוצרים. במשרד החוץ מבהירים כי ישראל מקיימת מגעים מדיניים עם מדינות אינדיבידואליות באירופה כגון גרמניה, בריטניה וצרפת, אך לא עם מוסדות האיחוד האירופי.

חשוב לציין, שהמהלך הוא תגובה נוספת, לאחר השעיית הדיאלוג במספר נושאים, וביטול מספר פגישות בשבועות האחרונים, ולא מן הנמנע שבמערכת המדינית מכינים תגובות נוספות, במטרה ללחוץ על האיחוד לבטל את החלטתו בנושא הסימון.

בעת האחרונה החריפה ישראל את התבטאויותיה נגד האיחוד לאור ההחלטה על סימון המוצרים, וחרף הניסיונות של האירופים לגמד את משמעות הצעד.

לפני כשלושה שבועות, זומן שגריר האיחוד האירופי בישראל לארס פארבורג-אנדרסן לשיחת נזיפה במשרד החוץ, והובהר לו כי "הסטנדרט הכפול שנוהג באיחוד ביחס לישראל, בעודו מתעלם מ-200 סכסוכים טריטוריאלים אחרים ברחבי העולם, הוא בלתי נתפס".

"צר לנו שהאיחוד האירופי בחר לנקוט בצעד זה דווקא בימים בהם מתמודדת ישראל עם שרשרת פיגועים מצד הפלסטינים נגד אזרחים ישראלים, אשר אינה מבחינה בין אריאל, ירושלים ורעננה".