'המתח הביטחוני באירופה יתרום למעמד ישראל'

סגן היועץ לביטחון לאומי בעבר: המודיעין האירופי יפנים את הלקח הישראלי ובקרוב ישליך הדבר על יחס מדינות אירופה למאבק הישראלי בטרור

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ו

סגירת בריסל היא ניצחון אסטרטגי גדול יותר מהפיגוע בפריז. חיילים ברחובות בריסל השבוע
סגירת בריסל היא ניצחון אסטרטגי גדול יותר מהפיגוע בפריז. חיילים ברחובות בריסל השבוע
צילום: Yves Herman, רויטרס

הבהלה האירופית מגל הטרור שם נמשכת. בשבת האחרונה אותרו במסגד בבלגיה מעטפות ובהן אבקה לבנה חשודה ונראה שאירופה עשויה בהחלט להיכנס לפאניקה המזכירה את בהלת האנטרקס מלפני שנים אחדות. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר ערן לרמן, בעבר סגן היועץ לביטחון לאומי, על החשש ממתקפה כימית באירופה ועל ההתמודדות המודיעינית האירופית עם האיום הגובר שם.

בראשית דבריו מבהיר ד"ר לרמן כי אינו מתייחס לממצאים הנוכחיים שכן אלה עודם בבדיקה והדבר עוד "יכול להתברר כבהלת שווא". עם זאת הוא מזכיר ומציין כי "תיאורטית ניתן להגיע לפיתוח של חומרי לחימה כימית וביולוגיים גם במעבדה ביתית, כך שהאפשרות של שימוש כזה אינה מחוץ לגדר הנתפס והאפשרי וזה בהחלט מחייב זהירות וכמו בכל סוג של אתגר טרור המפתח הוא מודיעין טוב, חדירה לרשתות האלה ומעקב אחר אלמנטים שמסתפחים אליהם".

"האירופים לומדים לקח שאנחנו למדנו מזמן – הכול תלוי ביכולת לחדור ולדעת מה קורה בצד השני וזה מחייב לפעמים כלים אגרסיביים ומחיר די גבוה ומאמצים גדולים מאוד", אומר ד"ר לרמן ומוסיף כי "ככל שהמודיעין טוב יותר הפגיעה צריכה להיות פחות משמעותית. יש כאן יחס הפוך ברור: ככל שאתה יודע יותר אתה צריך ללחוץ פחות על אוכלוסיה יותר רחבה. ככל שהידע חודרני בררני ופרטני אתה פחות נדרש לפגוע בציבורים רחבים".

"רוב המוסלמים באירופה מתעבים את דאע"ש לא פחות מהצרפתי המצוי והם קורבנות של התופעות האלה לא פחות מהם. יחס האוכלוסייה האירופית למיעוטים מושפע מהאירועים והפגיעה היא פגיעה כוללת. לכן ככל שהחדירה המודיעינית תהיה אגרסיבית המענה יהיה טוב יותר והפגיעה באוכלוסיה הרחבה יהיה פחות".

ד"ר לרמן נשאל אם להערכתו המודיעין האירופי מפנים את הלקחים במהירות או שבהתייחס למודל הישראלי הוא אכן נמצא אי שם מאחור. לרמן מצנן מעט את ההתלהבות ואומר: "כדאי שנזכיר לעצמנו שלקח לנו לא מעט זמן במלחמת הטרור על שם ערפאת, שמכונה בטעות 'האינתיפאדה השנייה', לאפס את היד ולהגיע למצב של פעולות מדויקות מודיעין. זה חייב סוג אחר של אינטגרציה בין מודיעין ליכולות אופרטיביות. אלו לא דברים שקורים בין לילה. אני לא מציע לזלזל ביכולות שירותי הביון של שירותי המודיעין האירופים ולא בנחישות של מדינה כמו צרפת כשהיא מתנערת משלוותה ומתמקדת. אני זוכר את הצרפתים במלחמת המפרץ. הם עשו את כל הקולות הנדרשים כשוחרי שלום, ולאחר מכן הדיוויזיה שלהם הייתה חוד החנית של הכנף השמאלית של הגנרל שוורצקופף בכניסה לעיראק. ראינו איך סגרו חשבונות ועשו שפטים בחיזבאללה בגלגולו הקודם בלבנון בתגובה לפגיעה באנשים שלהם, אבל צריך לקחת בחשבון שעד שמודיעין הופך לאטרקטיבי זה לוקח זמן".

ממשיך ד"ר לרמן ומזכיר כי מבצעי הפיגועים האחרונים על אדמת אירופה היו מוכרים לרשויות הביטחון, אך לא ננקטה פעולה נגדם כי הם לא חצו את הרף שמתרגם מודיעין למעשה.

לרמן נשאל עד כמה קיים הבדל בין כוחות המודיעין השונים של המדינות השונות בארצות האיחוד האירופי והשיב כי קיימים הבדלים ברורים ומדינה כמו צרפת תהיה הרבה יותר ממוקדת ואפקטיבית בנושא הזה מאשר בלגיה "ששם ארגוני איסלאם קיצוני, מסגדים ומטיפים קיצוניים שגשגו תקופה ארוכה. יש הבדלים גם בין יכולות של מדינה חזקה וגדולה לקטנות יותר, ותידרש רמה גבוהה של אנטגרציה בין שירותי המודיעין והמשטרות והדברים ילכו וישתפרו על ציר הזמן".

עוד נשאל לרמן אם במסגרת המאבק האירופי בטרור מוצאת ישראל את עצמה מחוץ לתמונה או שמא יש התייעצות והחלפת מידע גלויים בין גופי המודיעין השונים. לדבריו ישראל אינה מחוץ לתמונה. "מותר להגיד שהאירועים הללו מחזקים את אותם אלמנטים בדיון הפנימי באירופה שמבינים את ישראל טוב יותר, אלה שמגיעים מתוך המערך הביטחוני וקהילת המודיעין ומתוך ההבנה שיש אויב אמיתי שצריך להתמודד איתו, ולאורך הזמן נרגיש את השינוי ביחסים עם ישראל, יחסים שהוכתבו עד כה על פי מדיניות של משרדי חוץ וקהילת זכויות האדם. ראה את האופן שבו התייחסו עד לא מזמן למשטרו של אסיסי במצרים והיום מבינים שהאלטרנטיבה למה שאסיסי עושה מול האחים המוסלמים זה מה שראו בפריז. לכן אני סבור שזה תחילתו של מהלך שנראה את השלכותיו באירופה מצטברות והולכות בשנים הקרובות".