בצעד חריג: המבקר מתערב בחקיקת הכנסת

מבקר המדינה קורא לראש הממשלה נתניהו למנוע קידום הצעת החוק של סמוטריץ' המבקשת לעגן בחקיקה פטור ממכרזים בחטיבה להתיישבות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ח בכסלו תשע"ו

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: אריה מינקוב

מבקר המדינה יוסף שפירא שיגר מכתב חריג לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה לעצור את חקיקת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, המבקש לעגן בחקיקה פטור ממכרזים בחטיבה להתיישבות.

המבקר מספר במכתבו כי העביר לאחרונה דו''ח ביקורת חמור לשר החקלאות אורי אריאל, המשמש כשר האחראי על החטיבה להתיישבות.

"החטיבה שאמורה הייתה לשמש זרוע ביצועית, עסקה בפועל בקביעת אמות מידה באשר לאופן הקצאת התקציבים לקבוצות ההתיישבות ובסופו של דבר עיקר התקציב הגיע לקבוצות התיישבות הפועלות במרכז הארץ ביישובים מבוססים", כתב המבקר. ''מקורבים פוליטיים של השר היו מעורבים בקביעת אמות המידה ובאופן הקצאת התקציבים".

לפני כשנה, נזכיר, פרסמה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר חוות דעת שמתחה ביקורת על הקשר בין הממשלה לחטיבה להתיישבות. בעקבות חוות הדעת הקים ראש הממשלה בנימין נתניהו ועדת מנכ"לים לבחינת יחסי העבודה בין הממשלה לחטיבה מתוך כוונה שהמלצות הוועדה יובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה.

כעת, מבקר המדינה מוחה על כך שוועדת השרים אישרה את הצעת החוק של סמוטריץ' טרם גיבשה ועדת המנכ''לים את מסקנותיה.

מטרת החוק היא לעגן בחקיקה את ההתקשרות בין הממשלה לחטיבת להתיישבות כך שלא יהיה צורך בהתקשרות בדרך של מכרז. לטענת המבקר שפירא, אישור החוק יסלול את הדרך להעברת כספים לחטיבה ולביצוע פעולות על ידה באורח עצמאי וללא פיקוח. "השתלשלות העניינים בנושא זה מעידה על חשש לכשל חמור בסדרי משילות", כתב המבקר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה בעקבות המכתב ליו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי, "נדהמתי כי מדובר בהתערבות של מבקר המדינה בהליכי החקיקה של הכנסת, ולמיטב ידיעתי זו התערבות חסרת תקדים. הכנסת, כידוע, איננה גוף מבוקר והסגת גבולה על ידי המבקר מהווה פגיעה בעצמאות".

עוד מוסיף סמוטריץ' ותמה מדוע המבקר לא פנה אליו כיוזם החוק, "מן הראוי היה לכל הפחות שהמבקר יביא את תוכן פנייתו אליי, מציע החוק, אולם מסיבות השמורות עימדו הוא בחר שלא לעשות כן".

סמוטריץ' התייחס גם לטענות המבקר לגופן ואמר כי "הצעת החוק שלי מודעת אכן לקשיים המשפטיים עליהם הצביעה עו"ד זילבר ומתוך מודעות להם מבקשת לתקן אותם ולהסמיך את החטיבה להתיישבות להמשיך בפעילותה בחוק. זה תפקידה וזו סמכותה של הכנסת כריבון ומשום כך דבריו של המבקר אינם מעלים ואינם מורידים. אני קורא לחבריי בכנסת ובממשלה לדחות בשתי ידיים את הניסיון הפסול הזה ולשמור על עצמאותה של הכנסת".