לא יכולים לקבל. ידלין
לא יכולים לקבל. ידלין פלאש 90

במכון למחקרי ביטחון לאומי התקיים היום (שלישי) יום עיון תחת הכותרת "איראן לאחר הסכם הגרעין: מה הלאה?".

אלוף (במיל') עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי וראש אמ"ן בעבר, הדגיש בנאומו כי איראן היא האיום המשמעותי ביותר על ישראל. "השיח הציבורי והתקשורתי הולך היום לכיוונים שמתמקדים בדאע"ש אבל האיום האיראני הוא האיום הפוטנציאלי הקיומי היחיד על ישראל. האיום האיראני חריף בהרבה מבחינת ישראל מאשר איום המדינה האסלאמית.

''ידועה עמדתו של ראש הממשלה, אשר גורס כי ההסכם בין המעצמות לאיראן הוא נורא ומחזיר אותנו לימי מלחמת העולם השנייה. יש גם עמדות נגדיות שגורסות שמדובר בהסכם מצוין. אני לא מסכים עם ראיית ראש הממשלה, לפיה חזרנו לימים ההם, הגם שההסכם בעייתי מאד ולא טוב'', אמר ידלין. 

לדבריו, השאלה החשובה היא כיצד ארה"ב וישראל נערכות לסיכונים שבהסכם ומה קורה אם המשטר באיראן לא ישתנה ב-20 השנים הבאות. ''שאלה נוספת היא בטווח הקצר- איך מתמודדים עם מציאות בה יש הסכם גרעין עם איראן אך במקביל פעילותה השלילית והחתרנית במזרח התיכון נמשכת. כרגע זה נראה בעייתי מאד ולא מסתדר יחדיו''.

"היתרון האיכותי של ישראל ספג שלוש מכות בהסכם הזה", פירט ידלין. ''ראשית, הפיצוי שקיבלו מדינות ערב המתונות בעקבותיו. שנית, איראן שמקבלת משאבים רבים לתעשייה הצבאית הקונבנציונאלית שלה, אשר מקבלת חיזוק אדיר בעקבות ההסכם. שלישית, הסנקציות מוסרות מה שיגרום לפיתוח מואץ בטהרן, גם של התעשייה הצבאית.

"מצד שני, ישראל קיבלה ללא ספק פסק זמן - תכנית הגרעין כרגע בסוג של הקפאה. ישראל צריכה לבנות את כוחה הצבאי והדיפלומטי- כל זאת בכדי להיערך למצוא בעוד 20 שנה איראן חזקה ומסוכנת בהרבה".

היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה בעבר, עוזי ארד, טען כי לא הייתה מעולם כוונה אמריקאית לתקוף באיראן. "זו הסיבה שלא הוצבו קווים אדומים- כי לא היו כאלה. העובדה שישראל הדירה רגליה מהדיונים על ההסכם- שללה ממנה היכולת להשפיע עליו. ישראל הובילה מדיניות של ברוגז פומבי עם ארה"ב שבלעדיה ייתכן והיה מושג הסכם טוב יותר מבחינתה''.

לטענתו, אם ישראל הייתה נכנסת לדיאלוג עם ארה"ב במקום לעימות ייתכן שהמציאות הייתה שונה. "היציאה של ארה"ב למלחמה נגד עיראק לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר חרצה את גורל המערכה מול איראן. כפי שהנשיא אובמה בעצמו אמר, לאחר המלחמה ההיא אין סיכוי שאמריקה תצא למערכה נוספת שכזו במקום נוסף.

''זאת אומרת שהתקיפה האמריקאית בעיראק, שיש הגורסים שהיציאה אליה נעשתה תוך הטעיות מודיעיניות שיצדיקו אותה, היא צומת דרכים חשוב להבנת המציאות העכשווית מול איראן'', אמר ארד.

"דווקא בימי ממשל בוש, בשנת 2007, כאשר ישראל העלתה אפשרות של תקיפה אמריקאית או ישראלית באיראן- היא נדחתה. התברכנו בכתביהם וזיכרונותיהם של בכירים כמו רוברט גייטס, פנטה ושל אהוד ברק שהרחיבו בנושא. זאת אומרת שכבר בימי בוש הייתה מדיניות אמריקאית של שלילית האופציה הצבאית, הן מישראל והן מעצמם", הוסיף.